Ekrem İmamoğlu TÜGVA için beklemede!

Ekrem İmamoğlu TÜGVA için beklemede!
NotHaber

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, TÜGVA’nın tahliyesiyle ilgili İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan haber beklediğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İstanbul Adalar İlçe Temsilciliği'nin tahliyesine ilişkin önemli bir bilgi verdi.

TÜGVA İLE İLGİLİ İSTANBUL VALİSİ’NDEN HABER BEKLİYOR

Konuyla ilgili İstanbul Valiliğinde bir toplantı yapıldığı bilgisini veren İmamoğlu, “Toplantının sonucu bana iletildi. Toplantının sonucu gereği İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya'nın beni arayacağı iletildi. Nezaketen Valimiz beni arayana kadar basına bir bilgi vermeyi uygun görmüyorum” diye konuştu.

Bir otelde basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, Eylül 2020'de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden, eski çalışma arkadaşları İSTAÇ AŞ Genel Müdürü ve eski Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı ile Aralık 2020'de hayatını kaybeden Trabzonspor'un efsane ismi Özkan Sümer'in ailelerini ve kabirlerini ziyaret etmek için Trabzon'a geldiğini söyledi.

EKREM İMAMOĞLU CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MI?

Gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı Adayı olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine İmamoğlu tek konsantrasyonunun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmak olduğunu belirterek “Tabi ki siyasi liderler yorumlarını yapar, yollarını çizer, yönlerini ortaya koyar. Burada bizim elbette duyduğumuz, dinlediğimiz iki kıymetli ses vardır. Bir tanesi CHP Genel Başkanı, benim genel başkanım Kemal Kılıçdaroğlu, bir tanesi de ittifak sürecinde özel bir rol üstlenen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener. Süreci onlar yönetiyorlar ve tabi ki onların 'dostlarım' diye tarif ettikleri, mümkün olduğu kadar bileşeniyle kuvvetlenecek bir süreç olgunlaşmalı” diye yanıtladı.

“TAKSİ SORUNUNDA HÜKÜMET ENGEL OLUYOR”

İstanbul'daki Taksi sorununu çözmek için İBB olarak çalışma yaptıklarını fakat hükümetin kendilerine engel olduğunu iddia eden İmamoğlu, “Bu iş çözülecek, göreceksiniz, bu iş çözülecek. İstanbul'da, dünyanın metropolleri arasında, kişi başı en az taksi düşen sayıya sahibiz. Bunun derhal düzeltilmesi ve düzelmesi lazım. Belki de en kalitesiz taksi hizmetlerinden biri İstanbul'da var. Bunun düzelmesi için hem sayı artışına hem hizmet düzeni oluşturulmasına ihtiyaç var” şeklinde konuştu. Kanal İstanbul ile ilgili düşüncelerinin de değişmediğini ifade eden İmamoğlu, projenin bilimsel ve akli tarafı olmadığını, milletin ferasetinin Kanal İstanbul projesine müsaade etmeyeceğini ekledi.

İMAMOĞLU’NDAN “HDP MEŞRU BİR PARTİDİR, GÖRÜŞÜRÜM” MESAJI

Bir gazetecinin “HDP ile özellikle çok sıcak ilişkileriniz var. Bunu takip edebiliyoruz. Ancak Trabzon'un HDP ile ilişkileri hiç öyle sıcak değil. Türkiye'de teşkilat kuramadığı illerden biri de Trabzon. Bu ilişkinizi Trabzon sosyoloji ile nasıl bağdaştırabiliyorsunuz ya da nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine İmamoğlu, “Benim kurduğum ya da kuracağım hiçbir ilişkinin siyasi karşılığı yoktur. Bugün burada bulunuşumun da yoktur. Bugüne kadar popülizmle siyaset yapmadım. Allah da nasip etmesin. Benim şu anda kanunen ülkenin siyasi partisi olan ve ülkenin kanunları gereği TBMM'yi dahi yöneten bireyi olan bir siyasi parti ile yaptığım makul siyasi görüşmelerin, Trabzon kentinde de vatanını seven, en az benim gibi vatanını, milletini, bayrağını seven, milli duyguları olan bu güzel kentin bu güzel insanlarının garibine gitmeyeceğini düşünüyorum” şeklinde yanıtladı.

‘BELEDİYE BAŞKANIYIM’ AÇIKLAMASINI VURGULADI

Türkiye'nin bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurgulayan İmamoğlu, değişimde yarın kimin ne rolde olacağının önemi olmadığını söyleyerek “Önemli olan bu değişimi hazırlamaktır. O bakımdan iki lokomotif siyasi parti, ben inanıyorum ki görevini en iyi şekilde yapmaktadır. Bizim de şu an tanımlı bir görevimiz var. Dünyanın en güzel kenti, Avrupa'nın en güzel kenti olan İstanbul'a hizmet etmek. 16 milyon İstanbullunun belediye başkanıyım. Duyurulur; Trabzon'un yetiştirdiği ilk İstanbul Belediye Başkanıyım” sözlerini kullandı.

“TÜGVA İLE İLGİLİ İSTANBUL VALİLİĞİNDE TOPLANTI DÜZENLENDİ”

İBB'nin mahkeme kararıyla Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adalar İlçe Temsilciliği'nin tahliyesine ilişkin soruyu da cevaplayan İmamoğlu, süreci anbean takip ettiğini belirterek “Dün İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile yüz yüze bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmemizde hukukun masada görüşülmesi gerektiği fikrine karar verdik. Hukukun görüşülmesi adına benim temsilcilerimle, görevlendirilen vali yardımcısı ve valilik temsilcileri toplantı yaptılar. Toplantının sonucu bana iletildi. Toplantının sonucu gereği İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya'nın beni arayacağı iletildi. Nezaketen Valimiz beni arayana kadar basına bir bilgi vermeyi uygun görmüyorum. Valimizin vereceği karar ya da beni arayacağı mesajından sonra gerekirse kamuoyunu bilgilendiririm, gerekirse bilgilendirmeme gerek kalmaz. Bu yönüyle şu an beklemedeyim. Bugün valimizin istediği bir biçimde hukuken masanın kurulması noktasında biz üzerimize düşeni yaptık. Görüşüldü, karar noktasında teklif ve bir olgunlaşma yapıldı. Kendilerinin kararını veya bana ileteceği bir mesaj bekliyorum” şeklinde bilgi verdi.

“OLİMPİAKOS BAŞKANI’NIN AÇIKLAMASINI DEĞER VERMİYORUM”

Yunanistan'ın futbol kulüplerinden Olimpiakos Başkanı Vangelis Marinakis'in, Fenerbahçe'yi mağlup ettikleri karşılaşmanın ardından yaptığı açıklamayla ilgili bir soru üzerine İmamoğlu “Siz Olimpiakos kulüp başkanının sözüne değer mi verdiniz ki ben vereyim? Niye vereyim yani. Değersiz cümlelere biz cevap vermeye kalksak benim Türkiye'de her gün bine yakın değersiz cümleye ve değersiz insan uygulamasına cevap vermem lazım. Mesela dün İstanbul'da olanlarla ilgili yüz tane cümle kurmam gerekirdi basına. Bazı değersiz işlere cevap vermemek en önemli cevaptır. İnanın bunun; yanlış anlamayın, siz değerli bir gazetecisiniz, yanlış anlamayın lütfen; sorusu bile çok gerekli değil. Belli ki bunu birileri kaşımış ki siz de sorma ihtiyacı hissettiniz, ben öyle düşünüyorum” cevabını verdi.

İBB'nin Ankara'daki ofisinin 30 yıldır var olduğunu, görevi devraldıktan sonra ofisin yenilenmesi ve modernize edilmesi için çalışma yaptıklarını belirten İmamoğlu, ofisin kapsamını genişlettiklerini ve çalışanların görev tanımını belirlediklerini, İstanbul'da görev yapan gazeteci Şükrü Küçükşahin'i de ofiste görevlendirdiklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz