Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Yüz yüze eğitim vaka sayısını ne kadar artırdı?

Yüz yüze eğitim vaka sayısını ne kadar artırdı?

Yüz yüze eğitim vaka sayısını ne kadar artırdı?
NotHaber
ÖZET

  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yüz yüze eğitim nedeniyle vaka sayılarından artış yaşandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların yüz yüze eğitime geçmesiyle birlikte vaka sayılarında artış yaşandığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Koca, okulların son üç hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısı bir kat daha arttı” dedi. Ortalama aktif vaka sayısının şu anda 400 bin kişi olduğu bilgisini veren Koca, “Dörtte biri 0-17 yaş grubunda. Yüzde 25 oranında. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı” diye ekledi.

BAKAN KOCA: ÜNİVERSİTELER DAHİL OKULLAR KAPANMAYACAK

Vaka sayılarındaki artışın hastane yatışına yüzde 10 olarak yansıdığını altını çizen Koca, “Bu artış yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı. Dolayısıyla bu anlamda tedirgin olabilecek bir durum yok. Yakından takip ediyoruz” dedi. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenmesini ve her haliyle okulların açık kalmasını planladıklarını belirten Koca, “Üniversitelerin eğitime başlamasının da vaka sayılarına etkisi olacak” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLERDEKİ AŞI ORANLARI

Öğretmenlerin aşılanma oranına ilişkin soru üzerine de Koca, "Her geçen gün öğretmenlerimizin aşılanma oranları yükseliyor. En az bir doz aşı olanların oranında yüzde 92'ye, iki doz aşı olanların oranında yüzde 82'ye gelindi. Öğretmenlerin aktif vaka içindeki oranı yüzde 3'lerde. Yaklaşık 12 bin gibi” diye yanıtladı.

AVM’LER DE KAPNMAYACAK

Yeni dönemde tam kapanma gibi tedbirleri almak istemediklerini vurgulayan Koca, “Temel hedefimiz, aşı gücümüzle toplum bağışıklığının elde edilmesi. Yeni dönemde kapanmaları gündeme almak istemiyoruz. Yeni dönemi, kişisel tedbirlerin daha çok devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha çok önemsendiği ve aşılamayı ön planda tuttuğumuz bir dönem olarak görüyoruz. Yeni dönemde kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz. Okullar da asla kapanmayacak olan kurumlar olacak. Üniversiteler de buna dahil” dedi. Koca, AVM'leri de kapatmayacaklarını, ellerinde aşı gücünün ve yeterince aşının olduğunu vurguladı.

“TURKOVAC DEVREYE GİRSE DE AŞI TERCİHİ OLACAK”

Bakan Koca, "TURKOVAC aşısının devreye girmesiyle aşı planlaması nasıl olacak?" sorusu üzerine, bu noktada yine herkese aşı tercih hakkı sunacaklarını ifade etti. Türk vatandaşlarına dünyada birçok ülkede olmadığı şekilde hem MRNA aşısı hem de geleneksel yöntemle elde edilen inaktif aşı seçeneğini önerdiklerini anlatan Koca, yurt dışından gelen aşılara ilave olarak yerli aşıyla da bir alternatif daha sunacaklarını, kim hangi aşıyı tercih ederse onun uygulanacağını dile getirdi.

AŞI KARŞITLIĞI TOPLUMUN GÜNDEMİNDE DEĞİL

Son günlerde aşı karşıtlarının yaptığı eylemlere ilişkin değerlendirmesi sorulan Koca, “Bu toplumun aşıyla ilgili sorununun olmadığını düşünüyorum. Aşının olunmaması değil en fazla hangi aşı tercih edilmeli bu konuşulabilir. Aşı olmama durumunu bu toplum bugüne kadar gündemine almadı. Çocuklarını yüzde 98 oranında 13 farklı aşıyla aşılama yapan bir toplumuz. Aşısını erteleyenlerimiz olmuş olabilir. Gerekirse ayaklarına giderek bu aşıyı yapmalarını kolaylaştıracağız." diye konuştu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz