Yoksullara asgari gelir desteği verecek!

Yoksullara asgari gelir desteği verecek!
NotHaber

Partisinin sosyal politikalar eylem planını açıklayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yoksul vatandaşlara asgari gelir desteği verileceğini söyledi.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan partisinin sosyal politikalar eylem planını kamuoyuna açıkladı. “İktidar değişirse yardımlardan mahrum kalırsınız” dedikodusunun asılsız olduğuna vurgu yapan Ali Babacan, “Bunu, fısıltı gazetesiyle şu andaki iktidar sürekli yapıyor, 'Bak biz gidersek yardımlar biter.' diye. Asla, tam tersine, daha adil ve daha güçlü sosyal destek ve sosyal yardım programını biz uygularız” değerlendirmesini yaptı.

SOSYAL YARDIM ALANA ÖNCE İŞ BULUNACAK

Kimsenin sosyal yardıma bağımlı bir hayat sürdürmesine de razı olmayacaklarını da dile getiren Babacan, “Sosyal yardım alan vatandaşlarımız için özel istihdam programları da uygulamaya başlayacağız. Özellikle yardım alan vatandaşlarımızın iş gücüne daha kolay katılmalarını destekleyecek, teşvik edecek programları uygulayacağız” dedi.

SOSYAL YARDIMLAR TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK

Sosyal yardımları tek bir merkezde, tek bir kurum çatısı altında toplamayı hedeflediklerini belirten Babacan “Vatandaşlarımızın sosyal yardım talep etmelerini dahi beklemeyeceğiz. Merkezi sistemle ihtiyaç sahiplerini devlet olarak biz belirleyeceğiz. Aile hekimliği sistemi gibi, oluşturacağımız networkle, her bir aileden sorumlu bir sosyal destek uzmanımız olacak. Tüm yurttaşlarımızı sosyal koruma ve sosyal güvenlik şemsiyesi altına alan bir sistemi hayata geçireceğiz. Sistemin adı da 'Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi.' Tek kapı, tek durak sistemiyle vatandaşlarımızın sorunu çözmekte önemli bir adımı atmış olacağız. Böylece hiç kimse mağduriyetini ispat etmek derdinde olmayacak, mağduriyeti zaten devlet kayıtlarında aynen görünecek” diye konuştu.

YAŞI VE ÇOCUKLARA ÖNCELİK VERİLECEK

Ali Babacan, sosyal güvenlik politikaları gözetirken çocukların ve yaşlıların en iyi koşullarda güvenli yaşam sürmesine öncelik vereceklerinin altını çizerek “Yaşlı bakım ve çocuk koruma merkezlerinin bir arada bulunduğu tesisler inşa edeceğiz. Engelli maaşlarıyla ilgili gerekli artışları yapacak, evde bakım aylığı alanların genel sağlık sigortası primlerini ödeyeceğiz ve geçmişe dönük borçları defterden sileceğiz” dedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz