Yargıda sulh komisyonları dönemi!

Yargıda sulh komisyonları dönemi!
NotHaber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her ilde yargı sulh komisyonları kurulacağını duyuyarak hakim ve savcıların yükünün hafifleyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yakında her ilde Sulh Komisyonlarını devreye alçaklarını açıkladı. Bu yeni adımın Yargının iş yükünü düşüren bir çözüm yolu olduğunu belirterek “Bugün bir hakime düşen yıllık dosya sayısı adli yargıda 709. İş yükünde son 10 yılda düşüş sağlandığını görüyoruz, bu oranı daha da aşağıya çekecek alternatifler düşünüyoruz. Hakim - savcı yardımcılığı müeessesini de yeni adli yılda milletimizin hizmetine sunacağız” diye konuştu.

YENİ USUL SİSTEMİ RAHATLATACAK

İcra konularını, aile hukuku alanında çocukla kişisel ilişki kurulmasından tamamen çıkaracaklarını duyuran Erdoğan, “Mağdur hizmetleri mekanizmasını teşhis ederek çocuğun üstün yararını hakim kılacağız ve hukuk güvenliğini artıracak yeni adımlar atacağız. İdari sulh usulü, sistemi rahatlatacak bir uygulama olacak. Vatandaşlarımızın kamu ile uyuşmazlıklarında mahkeme mahkeme dolaşmadan hakkına kavuşmasını sağlayacağız” dedi.

ERDOĞAN: HAKİM VE SAVCI SAYISI 2,5 KAT ARTTI

Beştepe’de 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde toplam 21 bin 844 hakim ve savcı görev yapmaktadır. Son 19 yılda adliye kapısını adaletin kapısı haline getirmek için tarihi nitelikte birçok adım attık. Hakim - savcı sayısını neredeyse 2,5 kat arttırarak mahkemelerimizin yükünü hafiflettik. İnfaz koruma memurlarının yıpranma paylarından hakim ve savcılarımızın çalışma şartlarına kadar her alanda iyileştirmelere gittik” diyerek geçmişte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

GEÇMİŞTE YARGIDA YAPILAN YENİLİKLERİ HATIRLATTI

Hakim ve savcıları merdiven altında sandalyelerde adalet dağıtmak gibi utanç sahnelerinden kurtardıklarını belirten Erdoğan, “Adli yıl açılışında 10 bloktan oluşan yeni Yargıtay binamızı törenle hizmete aldık. 6 ayrı binaya bölünmüş Yargıtay'ı tek çatı altında toplayarak kalite ve vakit kaybının önüne geçtik. Ankara'ya modern bir adliye binası yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. 2021 yılı bitmeden yeni adliye binamızın temelini atmayı planlıyoruz” dedi.

İKİ REFORMA PAKETİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Yargı Reformu Strateji Belgesi ile İnsan Hakları Eylem Planı’nın reform iradesinin en son belgeleri olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Yargı paketlerimizi hızla hayata geçirdik. Birinci yargı paketinde ceza muhakemesinde ciddi değişiklikler yaptık. Özellikle ifade özgürlüğünde hak arama yollarını genişlettik. E-Duruşma uygulamasını yargının hizmetine sunduk. Salgın sürecinde yargı camiamız ve vatandaşlarımız bu uygulamadan büyük fayda sağladı. Türkiye'nin adalet ve kalkınma başarısının sırrı devletin milletle beraber yol yürümesi ve yol yürürken de kendisini sürekli olarak yenileyebilmesidir” şeklinde konuştu.

GENÇ HAKİM VE SAVCILARA ÇAĞRIDA BULUNDU

Atamayla birlikte hakim ve savcılık mesleğine adım atacak gençlere seslenen Erdoğan, “Bu yapılanların hedefine ulaşması ancak nitelikli insan kaynağı ile mümkündür. Yorulmadan okumanız, teori ve pratiği yakından takip etmeniz bu millete olan borcunuzdur. Vazifenizi icra ederken hukukun üstünlüğü ilkesi ve masumiyet karinesine leke sürdürmeyin. İnancı, konumu, kökeni, kimliği ne olursa olsun tek bir vatandaşımızın dahi hakkının yenilmesine kesinlikle rıza göstermeyin” diye tavsiyede bulundu. Erdoğan konuşmasının ardından yeni hakim ve savcıların atamasını başlatan butona bastı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz