Velinin izni olmadan test yapılmayacak!

Velinin izni olmadan test yapılmayacak!
NotHaber

Sağlık Bakanı Koca, okullarda yapılacak koronavirüs tarama testleri hakkında önemli bir detayı paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullarda öğrencilere tarama amaçlı yapılacak Kovid-19 testlerinde velilerin izni olmadan hiçbir işlem yapılmayacağını açıkladı. Bakan Koca, velilerin onay formuyla öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacağını söyledi.

Video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Koca, kurulun aşı programının seyri ve okullarla artan hareketliliğin salgına etkisini değerlendirmek üzere bir araya geldiğini bildirdi.

VELİ ONAY VERİRSE TEST YAPILACAK

Okulların yüz yüze eğitimle açık kalmasının en büyük öncelikleri olduğunu bir kez daha hatırlatan Koca, salgının seyrini ölçmek için okullarda yapacakları pilot taramalara ilişkin bilgi verdi.

Koca, “Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. Velilerimizin onam formunda öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır. En kutsal emanet olan bedenimize kişinin ya da velisinin rızası dışında hiçbir işlem tesis edilmesi mümkün değildir. Konu salgın hastalık bile olsa bu böyledir” diye konuştu.

İKİNCİ DOZ HARİTASI PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK

Aşı programının seyrine ilişkin bilgilendirme yapan Koca, “Birinci doz aşılamada yüksek bir oranda ve kısa sürede aşılamayla önemli bir kazanım elde ettik. Şimdi sıra aşılarımızı tamamlamaya ve ikinci doz aşıları olmaya geldi. Sizlerle günlük olarak paylaştığımız Türkiye haritası üzerinde illerimizin birinci doz aşılanma oranlarını gösteren tablomuzu güncelliyor ve aynı haritayı iki doz aşılanma oranlarıyla paylaşmaya başlıyoruz. Pazartesi gününden itibaren iki doz aşılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız” şeklinde konuştu.

“AŞI OLMASAYDI BİZİ BİR FELAKET BEKLİYORDU”

Ölüm oranlarındaki artışın yüksek olmasının aşılı olmayan kişilerin hastalığa yakalanması olduğunu vurgulayan Koca, “Bu durum aşılar olmasaydı bizi nasıl bir felaketin beklediğinin göstergesidir. Virüsün kişilere ulaşma yolları kısıtlandıkça erişebildiği kişileri enfekte etmektedir. Topluca bağışıklık kazanmadan bunun önüne geçmek maalesef mümkün değildir. Mevcut vaka ve kayıplarımız aşı olmasaydı çok daha yüksek olabilirdi. Bu durum net şekilde görülebiliyor. Salgın toplumsal bağışıklık sağlanarak son bulacaktır. Bunun için aşı olmak elzem."

“ENDİŞE VE KARMAŞA ORTAMINDAN ÇIKILDI”

Aşının, ikinci dozdan 14 gün sonra koruduğunun akıllardan çıkarılmaması gerektiğini anımsatan Koca, toplumsal bağışıklık elde edilene kadar tedbirlere uymak ve maske, mesafe kurallarını temizlikle birleştirerek devam etmek gerektiğini kaydetti. Koca, endişe ve karmaşa ortamından çıkıldığına işaret ederek, "Bunu kalıcı hale getirmek elimizde. Hep beraber tedbirlere uyacak ve aşı olarak toplumsal bağışıklığı elde edeceğiz” dedi

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz