TEKNOFEST’ten muhalefete Z kuşağı hatırlatması

TEKNOFEST’ten muhalefete Z kuşağı hatırlatması
NotHaber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST’e gençlere “Kadrolu felaketten tellallarının hayalinizle aranıza girmesine asla müsaade etmeyin” tavsiyesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen Teknofest 2021 festivalinde gençlerle buluştu. Buradaki konuşmasında “TEKNOFEST de dünya medyasının gündeminde 1 numara olmalıdır” diyen Erdoğan, “Önümüzdeki yıldan itibaren TEKNOFEST'i uluslararası hale getirecek, Azerbaycan'dan başlamak üzere dost ve müttefik ülkelerde de düzenleyeceğiz” diyerek önemli bir gelişmeyi duyurdu.

MUHALEFETE Z KUŞAĞI GÖNDERMESİ

TEKNOFEST’te Türkiye'nin yarınlarına yön verecek başarılı bilim insanları, mühendisleri, teknisyenleri, araştırmacıları, astronotları olduğunu belirten Erdoğan “TEKNOFEST'in yüreği kıpır kıpır atan genç mucitleri inşallah 2053 ve 2071 Türkiye'sinin mimarları olacaktır. Varsın birileri bizim gençlerimizi tanımak yerine, sizleri harflerle kategorilere ayırarak tanımlamaya çalışsın. Varsın birileri bu ülkenin gençlerine vizyon ve ufuk çizmek yerine, gençlerimizi kısır gündemlerine alet etmeye çalışsın. Varsın birileri hiçbir ayrım yapmadan bu ülkenin gençlerini kucaklamak yerine, siyasi ikballeri ve hırsları uğruna kutuplaştırmanın peşine düşsün. Varsın Akıncı'nın bir kablosunu lehimleyemeyecek, Gökbey'in tek bir vidasını sıkamayacak, TOGG'un bataryasının yerini dahi gösteremeyecek olanlar, bu eseri inşa eden gençleri hor, hakir görsün. Biz gençlerimize inanıyoruz. Biz gençlerimizin, harflerle tanımlayanların fersah fersah ötesinde bir karaktere, vizyona, ufka sahip olduğunu gayet iyi biliyoruz” diye konuştu.

GENÇLERE TAVSİYE: FELAKET TELLALLARINA KULAK ASMAYIN

Gençlere tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmeyen Erdoğan, “Size 'Yapamazsınız, başaramazsınız' diye üst perdeden ahkam kesenlerin sözlerine asla kulak asmayın. Heyecanınızı anlamayanlara, yeteneğinizi küçümseyenlere, sizi kafalarındaki dar kalıplara hapsetmeye çalışanlara asla prim vermeyin. Kendi başarısızlıklarına sizi ortak etmelerine kesinlikle rıza göstermeyin. Kadrolu felaket tellallarının hayallerinizle aranıza girmesine asla müsaade etmeyin. Sizler, bizim en kıymetli varlığımız, bu ülkenin en büyük hazinesisiniz. Biz sizlere inanıyoruz. Biz, sizleri seviyoruz” dedi.

“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE GENÇLERİN OMUZLARINDA YÜKSELECEK”

Geçmişten günümüze tarihe damga vurmuş isimleri örnek gösteren Erdoğan, “Sizler, daha 21 yaşındayken çağ açıp çağ kapatan dahi Türk, Fatih Sultan Mehmet Han'ın torunlarısınız. Sizler, 'Benden bu millet için bir şey istiyorsanız en mükemmelini istemelisiniz. Mademki bir millet tayyaresiz yaşayamaz, öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfundan beklememeliyiz.' diyen Nuri Demirağların evlatlarısınız. Yerli ve milli sanayi için canını ortaya koyan Nuri Killigillerin mirasçılarısınız. Büyük ve güçlü Türkiye, sizlerin omuzlarında yükselecektir” şeklinde konuştu.

“81 İLDE DENE YAP TEKNOLOJİ ATÖLYESİ OLACAK”

Erdoğan, halihazırda 66 ilde bulunan Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri’nin, 2023 yılına kadar 81 ilin tamamında olacağını ifade ederek “Bu atölyelerde henüz ilk ve ortaokul çağındaki çocuklara yapay zekâ, robotik kodlama, siber güvenlik gibi geleceğin teknolojilerine yönelik dersler veriliyor” dedi. Konuşmasının ardından 27 ildeki Dene-Yap Teknoloji Atölyesi’nin açılış kurdelesini bakanlarla birlikte kesti.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz