TEKNOFEST'e rekor katılım!

TEKNOFEST'e rekor katılım!
NotHaber

T3 Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar, bu yıl TEKNOFEST’e rekor bir katılım olduğunu açıkladı.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, 21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapılacak Teknofest kapsamında bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'nda öğrencilerin yaptığı araçları inceledi.

TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN desteğiyle yarışmanın dünya çapında bir noktaya geldiğini belirten Bayraktar, bu yıl tam görev yapan takımların olduğunu, aracın trafiğe benzeyen bir parkurda trafik işaretlerini takip ederek otomatik şekilde park edip görevi başarıyla tamamladığını söyledi.

EN BÜYÜK KATMA DEĞER AKILLI ARAÇ TEKNOLOJİSİNDE

Otomobil sektörünün evrildiği son nokta hakkında bilgi veren Bayraktar, "Otomotivdeki en büyük devrim; şu anda akıllı ve elektrikli araçlar üzerinden dönüyor, hatta en büyük katma değer, akıllı araç teknolojileri üzerinden üretiliyor. Bir anlamda platformların daha önemsizleştiği, yani aracın şasesinin daha önemsizleştiği, araç ne kadar akıllıysa o kadar değerli olduğu bir döneme doğru dünya gidiyor. Ülkemizin hem yerli araç projelerinde hem de insansız hava araçlarımızda en büyük geliştirmeleri, en büyük katma değeri; akıllı otonom uçuş teknolojileri, araçlar için sürüş teknolojileri üzerinden geliştiriyoruz. Burada da en önemli kaynak; insan kaynağı. Bu anlamda bu genç kardeşlerimizin, ülkemizi bu noktada dünya çapında önemli noktaya getireceğini, önemli başarılara imza atacağını değerlendiriyoruz” dedi.

TEKNOFEST’E 200 BİN ÖĞRENCİ BAŞVURDU

Yarışmada yer alan ekiplere tek tek başarılar dileyen Bayraktar, TEKNOFEST'in geometrik artışla büyüdüğünü, ilk yıl yarışmaya 20 bin öğrencinin başvurduğunu anımsatan Bayraktar, “İkinci yıl bu 50 bin oldu. Sonra 100 bin oldu, bu yıl artık dünyada açık ara tüm teknoloji yarışma platformlarını geride bırakacak şekilde 200 bin öğrenci başvurdu. 45 binden fazla takım başvurdu. Bu gelecek adına çok umut verici bir tablo. Ülkemizde teknolojiyi geliştirme alanlarının bir kısmında çok ileride olmasak da veya bir kısmında geride olsak da geleceğe artık çok daha umutla bakabiliyoruz” şeklinde bilgi verdi.

SELÇUK BAYRAKTAR: TEKNOFEST BİR TEKNOLOJİ GELİŞTİRME TARLASI

Selçuk Bayraktar, yarışlara yönelik artan ilginin önemine değinerek “TEKNOFEST’i bir tarla gibi düşünün; dünyada teknoloji geliştirme ekosistemi deniyor, teknoloji geliştirme tarlası aslında. Türkiye bunu iyice çapalıyor, sürekli tohum atıyor ve çok iyi bir noktaya doğru gidiyor. Bu ivmeyi devam ettirmemiz lazım. Bu ivmeyle devam edecek olursak sadece İHA ve SİHA'larda değil, bunun gibi onlarca alanda Türkiye'nin böyle İsviçre saati gibi markaları olur. Bütün gayretimiz bu yönde. Bu bir yarış. Dünyada zirveyi yakaladık diyemem şu anda ama böyle giderse inşallah tüm bu alanlarda, en azından bir kısmında dünyanın en prestijli, en gelişmiş, en iyi yarışması teknolojik anlamda olabilir TEKNOFEST'teki yarışmalarımız” diye konuştu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz