Salgın artık aşısızların salgını!

Salgın artık aşısızların salgını!
NotHaber

Ankara Şehir Hastanesi Acil Servis Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, vaka sayılarına göre salgının aşısızların salgını olarak evrildiğini söyledi.

Kovid-19 Salgınında aşı yaptırmayanların vaka sayılarındaki oranı yüzde 90’lara çıktı. Ankara Şehir Hastanesi Acil Servis Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Pandemi, 'aşısızların pandemisi' posizyonuna evrilmiş durumda. Gelen vakaların çoğunluğu hiç aşı yaptırmamış ve eksik doz aşı yaptıran kişiler” diye bilgi verdi.

AŞI OLUP KORONAYA YAKALANMA OLAYINA AÇIKLIK GETİRDİ

Oğuztürk, Türkiye'nin koronavirüsle mücadeledeki merkez üssünün Ankara Şehir Hastanesi olduğunu belirterek, “Eksik aşı yaptıranların tam doz aşı yaptıranlara göre hastalanma riski oldukça fazla. 'İkinci doz aşı yaptırdım; ama yine de hastalandım' diyorlar. Çünkü ikinci doz aşıyı yaptırdıktan 3-4 gün sonra koronavirüse yakalanıyorlar. Ama ikinci doz aşıdan iki hafta sonra koruyuculuk sağlanıyor. 'Ben aşı oldum sonra da hastalandım' veya 'aşı oldum ama yine de Covid-19'a yakalandım' diyenlerin, aşının gerçek faydasını gölgelemeye yönelik bilinçli ya da bilinçsiz açıklamaları doğru değil. Bu yaklaşımlar gerçekten çok uzak” şeklinde bilgi verdi.

“OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM ETMELİ”

Oğuztürk, vaka sayılarının da giderek arttığına dikkat çekerek, "Ne şekilde olursa olsun okulların son noktaya kadar yüz yüze eğitime devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Kısıtlamaların 'tam kapanma' şeklinde bir faydasının olmadığı birçok uygulamada görüldü. Kısmi tedbirlerin gündeme gelme durumu belki söz konusu olabilir. Bunlar bölgesel tedbirler olabilir. İnsanların toplu alanlarda bulunma sürelerinin kısıtlanması şeklinde olabilir” dedi.

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLASI DEĞİL”

Sokağa çıkma yasağının yeniden gelmesini olası görmediğini belirten Oğuztürk, “İnsanların belirli zaman aralıklarında bir yere girip çıkması şeklinde bir süreç aktive olabilir. Umarım bunların hiçbiri olmaz ve bu vaka sayıları 40 binlerin üzerine çıkmaz. Eğer bu şekilde aşı olursak bu ihtimallerin hiçbirinin gerçekleşme durumu olmayacak" diye konuştu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz