MSB'den Navtex iddialarına yanıt: Bilgisizlik ya da art niyet

MSB'den Navtex iddialarına yanıt: Bilgisizlik ya da art niyet

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin ilan ettiği NAVTEX ile Yunanistan'ın ve Güney Kıbrıs'ın tezlerine uygun hareket edildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu: "Bilgisizlik yoksa art niyet vardır!"

Milli Savunma Bakanlığı'ndan, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisinin faaliyetlerine yönelik ilan edilen Navtex ile Yunanistan'ın ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tezlerine uygun hareket edildiği iddialarına yalanlama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu iddiaların gerçek dışı ve yanıltıcı olduğu ifade edildi.

SONDAJLAR SORUNSUZ DEVAM EDİYOR

Akdeniz'de Oruç Reis, Karadeniz'de Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemileri, Fatih ve Kanuni sondaj gemileri ile Denar-2 Gemisi tarafından sondaj faaliyetlerinin, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının refakat ve kontrolünde devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Sürdürülen araştırma ve sondaj faaliyetlerinde belirlenen bölgeler ve sahalar, 2011 yılında KKTC ile imzaladığımız Kıta Sahanlığı Anlaşması'yla belirlenen ve 18 Mart 2020 tarihinde Birleşmiş Milletlere sınırları bildirilen kıta sahanlığımız ile uyumlu olacak şekilde, bilimsel ve teknik gereklilikler ile ihtiyaçlara göre tespit edilmektedir. Bu kapsamda son olarak Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için Mersin Körfezi'nin güneybatısında ihtiyaç duyulan saha NAVTEX ilanı ile yayımlanmıştır…”

SAHA HARİTALARI DA PAYLAŞILDI

“…Saha incelendiğinde ortaya atılan iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu açıkça görülmektedir. Mavi vatandaki faaliyetlerin ilgili bakanlık ve kurumların koordineli çalışması ile hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde icra edildiği böyle bir dönemde asil milletimizi yanıltıcı ve milli faaliyetlerimize zarar verecek mahiyette iddia ve ithamların gündeme getirilmesinin arkasında bilgisizlik yoksa art niyet vardır. Mavi vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizin korunmasına ve savunulmasına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla devam edilecektir."

Açıklamada ayrıca NAVTEX ilan edilen sahalara ilişkin haritalara da yer verildi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz