Meral Akşener, Millet İttifakı’nın adayı için Almanya cumhurbaşkanını örnek alıyor!

Meral Akşener, Millet İttifakı’nın adayı için Almanya cumhurbaşkanını örnek alıyor!
NotHaber

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parlamenter sisteme geçiş için örnek aldıkları adayın Almanya Cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener'i ziyaret etti. İki lider, ziyaretin ardından ortak bir basın toplantısı yaptı.

MERAL AKŞENER’DEN ALMANYA CUMHURBAŞKANI VURGUSU

Ziyaret sonrası ortak bir basın toplantısı düzenleyen iki liderden Akşener, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanının rolünü şu sözlerle anlattı: 2023 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini Millet İttifakı’nın adayı kazanacak. Seçilen cumhurbaşkanı çok hızlı bir şekilde parlamenter sisteme geçiren, sayın Erdoğan’ın tek adamlık sisteminde mutlu mutlu, musmutlu o yetkileri kullanmayacak ve seçildikten sonra parlamenter sisteme çok hızlı, ivedilikle geçişin sağlanmasıyla beraber Almanya Cumhurbaşkanı gibi bir cumhurbaşkanı olmaya devam edecek ve mutlaka kazanacak bir arkadaşımız olacak.

“SOÇİ ZİYARETİ TEK ADAMLIĞIN GÖSTERGESİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi ziyaretini de eleştiren Akşener “Sayın Erdoğan'ın son dönemlerde bir alışkanlığı var. Kimsenin, devlet görevlisinin olmadığı görüşmeler. Ne konuşuldu, ne oldu bu ülkede kimse bilmiyor sadece sayın Erdoğan biliyor. Soçi dönüşünde verdiği bir beyanat var sayın Erdoğan'ın parlamenter sisteme dair bir bakış açısı var. Partili Cumhurbaşkanlığı savunmuş sayın Erdoğan ancak bizler Soçi'deki ya da Biden ile görüşme gibi istişarelerden uzak davranış biçiminin aslında tek adam sisteminin oluşturduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

“ERDOĞAN TAK DİYE EMRETTİ, KAVCIOĞLU ŞAK DİYE YAPTI”

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası döviz kurlarındaki yükselişe de değinen Akşener, “Sayın Erdoğan talimat verdi. Özerk olduğu iddia edilen Merkez Bankası Başkanı talimatı yerine getirdi. Sayın Erdoğan'ın müthiş ekonomistliğinin ispatı için kendini yerden yere atan bir bürokrasi anlayışı ile karşı karşıyayız. Demek ki neymiş ekonomi içinde kanun, hukuk, adalet, demokrasi gerekiyormuş. 'Tak diye söyledi şak diye' yapıldı” diye konuştu.

KARAMOLLAOĞLU: SEÇİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPACAKLAR

Türkiye’nin problemlerinin çözümü için sağlam politikalara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “Seçimlere normal şartlarda 1.5 yıldan fazla zaman var ama öyle gözüküyor ki sayın Cumhurbaşkanı Meclis açıldıktan sonra Meclis'te seçim kanunlarıyla ilgili bir takım değişikliğe gidecekler. Kısa vadeli menfaatlerini geliştirmek için yaptıkları açık. Kamuoyunda son zamanlarda oluşan hava ne olursa olsun problemler çözülmediği sürece vatandaşın rahat etmesi mümkün değil. İnsanlar söze doydular, icraat bekliyorlar. Önümüzdeki seçimler önemli bu konuda da dirsek temasına ihtiyaç var” diye konuştu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz