Akşener'in "başbakanlık" açıklamasına CHP'den ilk yorum

Akşener'in "başbakanlık" açıklamasına CHP'den ilk yorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Cumhurbaşkanlığına değil, başbakanlığa aday olduğunu açıklamasına ilişkin CHP'den ilk yorum geldi: Parti grup başkanvekili Özgür Özel, Akşener'in sözleri için "Cumhur İttifakı dışındaki herkes içinde memnuniyet verici bir açıklamadır" dedi.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener, dün katıldığı televizyon programında siyaset dünyasında geniş yankı bulan açıklamalara imza atmıştı.

Halk TV'deki yayında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanının özelliklerini dile getirdiği görüşe katıldığını söylen Akşener, "Cumhurbaşkanı adayı değilim, ben başbakanlığa adayım. Bunu net bir şekilde söylüyorum. Kendi adıma bunu söylüyorum. Ama kim aday olacak kısmında seçilecek, kazanacak bir adayla ve Cumhurbaşkanlığını devam ettirecek bir adayla devam edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

"BUNDAN DAHA DOĞAL BİR ŞEY YOK"

Akşener'in açıklamalarının ardından gözlerin çevrildiği ana muhalefet partisi CHP'den ilk açıklama geldi.  Cumhuriyet'e konuyan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Sayın Akşener'in parlamenter sisteme geçildikten sonra orada başbakan olmak gibi bir talebinin olmasından, bir niyetinin ve iddiasının olmasından daha doğal bir şey yok" iifadelerini kullandı

"İRTİBATLI OLMAYACAK"

Millet İttifakı olarak ülkenin buhrandan çıkması için ortak hareket ettiklerini belirten Özel, "Biz İYİ Parti ile önceki seçimde bir ittifak yaptık. Şu anda da ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili tespitlerimiz ve çıkış önerilerimiz ortaklaşıyor. Bunlardan en önemlisi de önümüzdeki seçimleri hep birlikte kazanıp ortak taahhüdümüz olan güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçiş yapmak. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde,  seçildiği takdirde partisi herhangi bir partiyle irtibatı olmayacak, bütün partileri kucaklayacak,taahhütlerine uygun şekilde güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçecek bir Cumhurbaşkanı adayımız olacak" dedi.

"DAHA DOĞAL BİR ŞEY YOK"

Akşener'in başbakanlık açıklamasına ilişkin konuşan Özel, "Bu geçiş tamamlandıktan sonra zaten parlamenter sistem içerisinde yürütmenin başı tekrar başbakan olacak ve parlamenter sistemde seçime giren partilerin liderleri, seçimin parlamentoda gerekli milletvekili sayısına ulaştıklarında hükümeti kurmakla görevlendiriyorlar ve başbakanlık sıfatını alıyorlar. Sayın Akşener'in parlamenter sisteme geçildikten  sonra orada başbakan olmak gibi bir talebin olmasından, bir niyetinin ve iddiasının olmasından daha doğal bir şey yok. Dünkü açıklamasının önümüzdeki süreçte ülkenin içinde bulunduğu buhrana ait itirazlara ve çözüm önerisi ortak tüm siyasi partiler açısından da son derece kıymetli ve ön açıcı olduğunu düşünüyorum. Şu anda Meral Akşener'in açıklaması Cumhur İttifakı açısından kaygı verici, Cumhur İttifakı dışındaki herkes içinde memnuniyet verici bir açıklamadır.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz