Kılıçdaroğlu’ndan Rizelilere özel seçim vaadi!

Kılıçdaroğlu’ndan Rizelilere özel seçim vaadi!
NotHaber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de çay üreticileriyle buluşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu kaçak çayları yakma vaadinde bulundu.

Çay üreticileriyle buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rizelilerin alın terini çalmasına asla izin vermeyeceğine söyleyerek “Kaçak Çayları yakalayıp Rize meydanında yakmak da benim boynumun borcu olacak” dedi.

RİZE’DE ‘ÇAY SORUNU’ VAR

CHP lideri Rize’nin Gündoğdu beldesinde ÇAYKUR'a ait çay alım yerinde üreticilerin taleplerini dinledi. Burada yaptığı konuşmada Rize denince akla çay geldiğini belirterek, “Dünyanın neresine giderseniz gidin bir Rizeli ile karşılaştığınızda ortak sorununuz çay olur. Burada da çay sorunu var, üreticilerin sorunları var” diye konuştu.

KILIÇDAOĞLU’NDAN KAÇAK ÇAYI MEYDANDA YAKMA VAADİ

Çay üreticisi kadınlarla görüştüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, Rizeli çay üreticisi kadınların dertleri olduğunu savunarak fiyatlardan memnun olmadıklarını ve fiyatların yükseltilmesini istediklerini kendisine ilettiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Rizeli çay üreticisi kadınlara söz verdiğini hatırlatarak “Kaçak çay Türkiye'de ciddi bir sorundur, inşallah iktidar olacağız, Rizelilerin oylarıyla iktidar olacağız, kaçak çayları yakalayacağım. Rize meydanında yakacağım, bunu söyledim. Hiç kimsenin Rizelilerin alın terini çalmasına asla izin vermeyeceğim. Eğer ben haktan söz ettiysem, hukuktan söz ettiysem, adaletten söz ettiysem, 450 kilometre yol yürüdüysem o kaçak çayları yakalayıp Rize meydanında yakmak da benim boynumun borcu olacak” diye konuştu.

ÇAY SORUNUN ÇÖZMEK İÇİN MECLİSE TEKLİF VERDİ

Üreticilerin, “Bizi özel sektöre mahkum etmeyin, ektiğimiz ürünün, topladığımız ürünün, biçtiğimiz ürünün hakkını almak istiyoruz, alın terimizin karşılığını almak istiyoruz, emeklerimizin boşa gitmesini istemiyoruz” dediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, var olan yapıdan müthiş bir rahatsızlık olduğunu öne sürdü. Bu rahatsızlığın giderilmesi konusunda bir kanun teklifi hazırlayarak parlamentoya verdiklerini aktaran Kılıçdaroğlu, “Buradan bütün partilere açık ve net çağrı yapıyorum, Rizeli çay üreticisinin sorununu çözmek istiyorsanız bu kanun teklifini Meclis'ten beraber geçirelim, hatta istiyorsanız bu kanun teklifini CHP değil, onlar versinler, biz destekleyelim. Bunun tamamı yapılabilir ve Rize'nin bu sorunu aşılabilir, çözülebilir” dedi.

“RİZELİNİN ALIN TERİ PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

Taban fiyatın altında alım yapılmaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Özel sektör tarafından da yapılmasın çünkü taban fiyat adı üstünde tavan değil, taban fiyat. Taban fiyat makul bir karı içeren bir fiyattır. Bu fiyatın altında eğer özel sektöre satmaya mahkum ediliyorsa çay üreticisi, alın teri çalınıyor demektir. Bunun önüne geçmek lazım ve dolayısıyla bu konuda biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çaba harcıyoruz, Rizelilerin haklarını savunuyoruz. Adım gibi biliyorum Rize'de üreticilerin büyük bir kısmı öteden beri iktidar partisine destek veriyor ama bakın bugün gelinen noktada onların alın teri birilerine peşkeş çekiliyor. Biz alın terine değer veren bir partiyiz, emeğe değer veren bir partiyiz, herkesin kazanmasını, herkesin üretmesini, herkesin alın teri dökmesini ve alın terinin karşılığını almasını isteyen bir partiyiz. Dolayısıyla buradaki soruna el koyduk” şeklinde konuştu.

YURT SORUNUNU YİNE GÜNDEME GETİRDİ

Gündeme getirdiği yurt sorunu tartışmasına bir kez de Rize’de değinen Kılıçdaroğlu, “20 yıldır iktidarda olanlar eğer hala yurt sorununu çözememişlerse onların derhal yolcu edilmesi lazım. Onu yolcu edeceğiz ve en geç 1 yıl içinde hiçbir çocuk Türkiye'nin neresine giderse gitsin 'Acaba yurt sorunu var mı?' diye bir sorunla karşılaşmayacak, herkes yurdunda, annenin, babanın gözü de arkada kalmayacak” dedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz