İlk yerli uydu Türksat 6A’yı ‘Space X’ fırlatacak!

İlk yerli uydu Türksat 6A’yı ‘Space X’ fırlatacak!
NotHaber

Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A’yı uzaya Space X fırlatacak. Fırlatmada birden fazla iniş kalkış yapabilen Falcon-9 roketi kullanılacak.

Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A, Elon Musk’un sahibi olduğu Space X firması tarafından uzaya fırlatılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu iki firma arasında imzaların atıldığını duyurdu. Türksat 6A’nın üretim ve test süreci 2022 yılı sonunda tamamlanacak ve 2023 yılının ilk çeyreğinde fırlatılacak.

TÜRKİYE HABERLEŞME UYDUSU ÜRETEBİLEN 10 ÜLKE ARASINA GİRECEK

Proje sayesinde Türkiye'nin haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer alacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi'nde yapılıyor. Projenin, mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri tamamlanarak test aşamasına geçildi. 2021'de uydu uçuş modeli entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanarak çevresel test aşamasına geçilmesi bekleniyor. Türksat 6A uydusu, uydu endüstrisinde kabul gören standart ve ticari test aşamalarına da tabi tutulacak” diye bilgi verdi.

FIRLATMADA FALCON-9 ROKETİ KULLANILACAK

Türksat 6A uydusunun fırlatma sürecinin Türksat AŞ'nin sorumluluğunda olduğunu aktaran Karaismailoğlu “Fırlatma hizmeti temini için çok sayıda fırlatıcı firmanın çözüm ve teklifleri titizlikle incelendi. Yapılan değerlendirme ve müzakereler neticesinde hem teknik hem de idari ve mali açıdan en iyi çözümü sunan ABD'de yerleşik Space X firmasının Falcon-9 roketi fırlatıcı olarak seçildi” ifadelerini kullandı.

SPACE X İLE İMZALAR ATILDI

Türksat ile Space X arasında Türksat 6A uydusunun fırlatma sözleşmesinin imzalandığı bilgisini de veren Karaismailoğlu, “Sözleşme aynı zamanda Türksat AŞ olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firmayla doğrudan imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler Türksat AŞ uzman kadrosuyla yürütülecektir” dedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz