Güçlendirilmiş parlamenter sistem nedir? Babacan DEVA’nın çalışmasını açıkladı

Güçlendirilmiş parlamenter sistem nedir? Babacan DEVA’nın çalışmasını açıkladı
NotHaber

İktidar-muhalefet arasında sistem tartışması devam ederken DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan partisinin Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasını paylaştı.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmasını kamuoyuna açıkladı.

ALİ BABACAN: MECLİS’E İTİBARINI İADE EDECEĞİZ

Babacan, taraflı cumhurbaşkanlığı sisteminin önemsizleştirdiği Meclis’e itibarını iade edeceklerini belirterek “Yürütmenin yasama üzerinde kurduğu tahakkümü kıracağız. Meclisin yasama ve denetleme fonksiyonlarını etkin bir şekilde yerine getirmesini sağlayacağız” diye konuştu.

ALTI MUHALİF PARTİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM İÇİN ÇALIŞIYOR

Muhalefet partileriyle yürütülen çalışmalara da değinen Babacan, son bir aydır devam eden 6 siyasi partinin temsilcileri ile çoklu istişare ve iş birliği görüşmelerinin üçüncüsünün yarın TBMM'de yapılacağı bilgisini de verdi.  Çalışmanın önemine değinen Babacan, “Mesele ülkemizin anayasası, anayasa değişikliği ise bunun mutlaka geniş bir siyasi mutabakat arayışı ve geniş toplumsal mutabakat arayışı ile sürdürülmesi gerekiyor. Bu ülke hepimizin, anayasa hepimizin. Sistem hepimizin, bu konuda istişareye açık bir konuda çalışıyoruz” dedi.

MUHALİF PARTİLERİN ORTAK METNİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan'a “6 siyasi partinin görüşmeleri sonrasında ortak metnin ne zaman çıkacağı, liderlerin ne zaman bir araya geleceği" ve "HDP'nin 6 partinin çalışmasına katılmasının söz konusu olup olmadığı" soruldu.Bir araya gelen partilerin parlamenter sisteme geçişte referans noktaları, ilkeleri ve hedefleri belirlediğini, ortak metin ve liderlerin bir araya gelmesi için takvimin henüz belli olmadığını söyledi.

HDP BU İŞİN NERESİNDE?

Babacan, “HDP de güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda irade beyan etmiştir. Bizim HDP ile ikili temaslarımız ve istişare süreçlerimiz devam ediyor. 6 partinin oturduğu masayla ilgili konu, 6 partinin mutabakatıyla olabilecek bir iş” diye konuştu.

ADAYLIK İÇİN HERHANGİ BİR KARAR VERMEDİK

Seçim ittifakına katılım için koşullarının neler olduğu ve Cumhurbaşkanı adaylığı için belirledikleri bir ismin olup olmadığı sorusuna Babacan, “Parlamenter sistemde her siyasi partinin genel başkanı doğal bir başbakan adayıdır” dedi. “Başkanlık sisteminde de her siyasi partinin genel başkanı doğal bir Cumhurbaşkanı adayıdır” diye ekleyen Babacan, “Mevcut sistemle ilk seçim yapılacağı için bir ittifak halinde seçime girme modeli, bir de ortak Cumhurbaşkanı çıkarma modeli var. Madem mevcut sisteme göre seçim yapılacak, bu sistemde de farklı alternatifler var. Biz şu anda her türlü opsiyonu kendimiz açısından açık tutuyoruz. Bir seçim takvimi gündeme geldiğinde tüm bunlarla ilgili kararları belirleriz. Bizim 6 siyasi parti ile görüşmemiz bir seçim ittifakı değil. Biz kendi adımıza ne Cumhurbaşkanı ve başbakan adaylığı ne de ittifaklarla alakalı herhangi bir karar vermiş değiliz” şeklinde konuştu.

“MEVCUT SİSTEM ÜLKEYE ÇOK ZARAR VERDİ”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 2018 seçimleriyle yürürlüğe konulduğunu hatırlatan Babacan, yeni sistemin Türkiye'de büyük zarar verdiğini savunarak, “Kuvvetler ayrılığının fiilen ortadan kaldırılması, ortak akıl ve istişarenin terk edilmesi, ülkemize çok pahalıya patladı. Liyakat ilkesi tamamen göz ardı edildi. Şu anda yürütmenin, yasama ve yargı organları üzerinde fiilen vesayet kurduğu bir dönemden geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR DÖNEM BAŞALAYACAK”

DEVA Partisi olarak yasama, yürütme ve yargıyı erklerini ayrı ayrı güçlendirmek gerektiğine inandıklarını, vatandaşları yönetimin her aşamasında ve kademesinde etkin ve güçlü olduğu yeni bir sisteme davet ettiklerini kaydeden Babacan “Güçlendirilmiş parlamenter sistem ile yepyeni bir dönemin temellerini atıyoruz. Bu temelin sağlam olması, hak ve özgürlüklerin güçlenerek korunmasına bağlıdır. Bu amaçla, temel hak ve özgürlükleri, etnik köken, dil, din, mezhep, cinsiyet, yaşam tarzı, siyasi ve sosyal aidiyet farkı gözetmeksizin tüm insanlar için güvenceye kavuşturacağız” dedi.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDE NE OLACAK?

Ötekileştirme hissi doğuran tüm uygulamalara son vereceklerini belirten Babacan, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem ile sistemin tam merkezinde olan Gazi Meclisimizi ayağa kaldıracağız. Mecliste kanun yapım sürecini demokratikleştirecek, Meclisin yürütmeyi denetleme yetkisini güçlendireceğiz. Meclisin bütçe hakkını teminat altına alacağız. Meclisteki demokratik temsili güçlendireceğiz. Cumhurbaşkanının toplumun her kesimine eşit yakınlıkta olmasını sağlamak amacıyla, partili Cumhurbaşkanı uygulamasına son vereceğiz. Cumhurbaşkanının görevini yerini getirirken tarafsız olmasını temin edeceğiz” dedi.

YARGIDA YAPISAL DEĞİŞİKLİKLER YAPILACAK

Güçlendirilmiş parlamenter sistem önerilerinin bir diğer ayağını yargı olduğunu, yeni sistemle yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını teminat altına alacaklarını dile getiren Babacan, “Yüksek yargı kurullarının demokratik meşruiyetini güçlendireceğiz. Yargının da gücünü milletten aldığı bir sisteme geçeceğiz. Siyasi iktidarın yargıya müdahale kapılarını derhal kapatacağız. Demokratik siyasal sistemin merkezinde yer alan Anayasa Mahkemesinin etkinliğini artırmak ve bağımsızlığını güçlendirmek amacıyla yapısal değişikliklere gideceğiz” şeklinde konuştu.

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz