Erdoğan'dan, New York Times'ın S-400 sorusuna manidar yanıt!

Erdoğan'dan, New York Times'ın S-400 sorusuna manidar yanıt!
NotHaber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından New York Times gazetesine Türkiye'nin Rusya'dan S-400'leri almasının nedenini manidar bir cevapla açıkladı.

ABD’nin köklü yayın kuruluşu New York Times (NYT) gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin S-400'lerle ilgili bölümünü yayımladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Erdoğan’ın yaptığı ikili görüşmeye ilişkin yayınlanan haberde yer verilen bölüme göre, Erdoğan’ın gelişmiş Rus savunma sistemini satın alarak Batı'nın başlıca askeri ittifakı olan NATO'nun altını oyduğu yönündeki eleştirileri reddettiği belirtildi.

ERDOĞAN: ABD BİZE PATRİOT SATMADI BİZ DE S-400 ALDIK

Gazetede yer alan habere göre, Erdoğan hem NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in hem de dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin silah tedarikçilerini seçme hakkını teyit ettiğini hatırlatarak, "Kendi silahlarımızı alıyoruz” dedi. Erdoğan, S-400’leri neden aldığını da “ABD, Türkiye'ye Patriot füze savunma sistemini satmış olsaydı, S-400'leri almak zorunda kalmayacaktık” diyerek açıkladı.

“ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN GERİLMESİNE S-400 ALMAK RAĞMEN DEĞERDİ”

Türkiye’nin S-400'leri almasının ABD ile yol açtığı sürtüşmelere değip değmediğine yönelik soruya ise Erdoğan, “Bence buna değerdi. Savunmamızı istediğimiz gibi güçlendirebiliriz” yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Türkiye-ABD ilişkilerinin temel olarak önemini koruduğuna işaret ederek, “Türkiye'nin ABD ile uzun yıllara dayanan bağları var. Bunun korunarak güçlendirilmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz