Erdoğan’dan ‘iklim ve gıda krizine hazırız’ mesajı!

Erdoğan’dan ‘iklim ve gıda krizine hazırız’ mesajı!
NotHaber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Gıda Sistemleri Zirvesi'nde Türkiye’nin olası iklim ve gıda krizi için aldığı önlemleri anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Gıda Sistemleri Zirvesi'ne video mesaj gönderdi. Erdoğan, mesajında sürdürülebilir kalkınma kapsamında, açlığın 2030 itibariyle sona erdirilmesi hedefinin, maalesef dünyanın çok uzağında olduğunu belirtti.

ACİL DURUMLARA YÖNELİK GIDA GÜVENLİĞİ

Besinle ilgili milli yol haritası hakkında bilgi veren Erdoğan, “Besin değeri yüksek, yeterli ve güvenilir gıdaya herkesin makul fiyatlarla ulaşımından, gıda kaybı ve israfının azaltılmasına, tarım, hayvancılık ve su ürünleri sektörlerinde sürdürülebilirlikten acil durumlara ve krizlere karşı gıda güvenliğinin teminine kadar çeşitli konulara odaklanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Dünya nüfusu artarken, küresel gıda talebinin de kaçınılmaz bir şekilde arttığını hatırlatan Erdoğan, yoğunluğu ve yıkıcı etkileri artan iklim felaketleri, su kıtlığı, kuraklık gibi iklim değişikliğinin neticelerinin de gıda kaynaklarını olumsuz şekilde etkilediğini vurguladı.

TÜRKİYE, GIDA KİRİZİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPTI?

Maliyetler gıda sistemlerine yönelik arttığını, gıda kaynaklarına erişimin zorlaştığını, zedelenen gıda güvenliğinin en önemli sınavlarından kitlesel göçü teşvik ettiğini belirten Erdoğan, “Koronavirüs salgını ise sistemin yükünü artırmış, büyük güçlüklerle elde edilen kazanımların hızla kaybedilmesi riskini beraberinde getirmiştir. Türkiye olarak, bu tabloyu akılda bulundurarak, salgın öncesinde, 2019 yılında, gerekli çalışmalara başladık. Aynı yıl, sürdürülebilir gıda sistemlerinin tüm unsularını kapsayan 21 çalışma grubuyla 3. Tarım Orman Şura'mızı gerçekleştirdik. Su Şura'mızın tanıtımını yaparak, ülkemiz genelinde istişarelere hız verdik. 2023 yılı sonuna kadar uygulanmak üzere, tohumdan sofraya dijital değer zincirinin kurulması, gıda kaybı ve israfına ilişkin altyapının oluşturulması, su kanunun çıkarılması gibi 46 ana eylem ve 324 alt eylem belirledik” diyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İSRAFLA MÜCADELE

İsrafı önleme programları hakkında da konuşan Erdoğan, “BM Gıda ve Tarım Örgütü ile iş birliği halinde de 'Gıdanı Koru' kampanyamızı sürdürerek israfın önüne geçmeye çalışıyoruz. Yeterli besleyici ve güvenilir gıdaya erişim, bir imtiyaz değil herkes için bir haktır. Evlatlarımıza daha adil, daha yaşanabilir, daha müreffeh bir dünya bırakmak da hepimizin ortak görevidir. Türkiye olarak, bu yönde çalışmayı kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz