Binali Yıldırım’dan Millet İttifakı’na ‘israf’ göndermesi!

Binali Yıldırım’dan Millet İttifakı’na ‘israf’ göndermesi!
NotHaber

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Millet İttifakı’nın güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirme çabasına zaman israfı nitelendirmesi yaptı.

 

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, yeni bir sistem arayışına girmenin zaman israfı olacağını söyledi.

BİNALİ YILDIRIM: TÜRKİYE YOLUNA BAŞKANLIK SİSTEMİYLE DEVAM EDECEK

TBMM’nin açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Binali Yıldırım Millet İttifakı’nın ‘güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ arayışını değerlendirdi. Yıldırım, başkanlık sisteminin getirilmesi konusunda Cumhur İttifakı olarak MHP ile beraber çalıştıklarını hatırlatarak “Başkanlık sistemi gittikçe, uygulaması görüldükçe kendisini geliştirecek, Türkiye bununla yoluna devam edecek. Mutlaka iyinin daha iyisi vardır. Mükemmel iyinin düşmanıdır dolayısıyla yeni bir sistem arayışına gitmek zaman israfıdır” dedi.

“PARLAMENTER SİSTEMİN SİCİLİ BELLİ”

Ülkenin ve milletin gündeminin sistem tartışmalarından daha önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Parlamenter sistemin sicili belli. Geçmişte parlamenter sistemle neler yaşadığımızı 90'lı yıllar 80'li yıllar 70'li yıllar darbeler, zayıf iktidarlarla ülkenin neler kaybettiğini hatta 2000'li yılların ta 2017'ye kadar AK Parti iktidarının da kaç sefer vesayetlerle darbelerle yüzleştiği bir dönem oldu. Tekrar bu dönemlerin yaşanmaması herhalde hiç kimse arzu etmez” şeklinde yorum yaptı.

“GÜÇLENDİRİLMİŞ DİYE BİR ŞEY OLMAZ”

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin ne olduğunun sorulması üzerine Yıldırım, “Öyle bir şey olmaz. Parlamenter sistem vardı, bir de başkanlık sistemi var. Bu herhalde Türk siyaset tarihine, yönetim tarihine sistemine yeni getirilen bir tanım. Ne olduğunu bilmiyorum” diye konuştu. Gazetecilerin erken seçim iddialarının sorulması üzerine de Yıldırım "Seçimin tarihi bellidir. 5 yılda bir yapılır, dolayısıyla Haziran 2023 seçim tarihidir” diyerek net konuştu.

OĞUZHAN ASİLTÜRK İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ve Milli Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk vefatıyla ilgili düşüncelerini açıklayan Yıldırım, “Oğuzhan Asiltürk, Türkiye'nin çok çektiği yıllarda İçişleri Bakanlığı yapmış ve geçtiğimiz 40 yıl içerisinde devletimize, milletimize ve ülkemize çok büyük hizmetleri olmuş çok değerli bir siyaset büyüğümüz, abimiz. Bugün mübarek Cuma günü hakkın rahmetine kavuştu. Ben başta yakınları olmak üzere Saadet Partisi camiasına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun Allah yattığı yerden utandırmasın” diyerek taziyelerini iletti.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz