Erdoğan net konuştu: Eski sisteme dönüş yok!

Erdoğan net konuştu: Eski sisteme dönüş yok!
NotHaber

Bazı muhalif parti sözcülerinin “Erdoğan da parlamenter sisteme dönüşü isteyecek” yönündeki açıklamalarına açıklık getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan net konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sonrasında dönüş yolunda uçakta gazetecilerle gündemi değerlendirdi.

Muhalefet partilerinin ‘Erdoğan seçimi kazanırsa o da parlamenter sisteme dönüş yapacaktır’ açıklamalarına değinen Erdoğan, “Asla böyle bir şey söz konusu değil. Başkanlık sistemini getiren bir iktidar kalkıp da muhalefetin kuyruğuna takılır mı? Böyle bir şey asla olamaz” dedi.

ERDOĞAN: BAŞKANLIK SİSTEMİYLE DEVAM EDECEĞİZ

Başkanlık sistemini getiren iktidar olarak yeni sistemden memnun olduklarını vurgulayan Erdoğan, “Başkanlık sistemiyle inşallah yolumuza devam edeceğiz. Başkanlık sistemiyle aldığımız mesafe de ortadadır. Bizi yıllarca geride bırakmış olan eski vesayetçi sistemi tekrar denemenin anlamı yok. Eski sistem demek, yamalı bohça demektir. Eski sistem demek, sürekli koalisyon hükümetlerinin olması demektir. Eski sistem demek, kesinlikle sağlıklı bir yönetim biçiminin olmayışı demektir. Olay bu kadar basittir” diyerek konuya açıklık getirdi.

“TARLADAN MARKETE OLAN SÜRECİ DENETLEYECEĞİZ”

Fahiş fiyat denetimi için beş büyük zincir markete gönderilen müfettişlerin çalışmaları hakkında bilgi veren Erdoğan, “Şu anda zincir market dediğimiz bu güçlü marketler bu işin ağırlığını oluşturuyor. Bunların bir de alt yapıları var. Bu alt yapılar da ciddi manada bu işin beslemesi oluyor. Şu anda bazı marketlerle ilgili bir denetim süreci olacak. Bazı cezai müeyyideler gelecek. Böyle bir durum söz konusu. Biz kendilerinden hassasiyet bekliyoruz. Ticaret Bakanlığımız da denetimlerini sıklaştırarak sürdürüyor. Bunu da devam ettireceğiz. Tarladan manava ve markete kadar bu süreci çok daha ciddi bir şekilde denetleyeceğiz” şeklinde konuştu.

“YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI BİTME NOKTASINDA”

Yeni Anayasa ve seçim kanununda yapılacak değişiklikler konusunda AK Partili kurmayların çalışmaya devam ettiğini hatırlatan Erdoğan, “Bizim anayasa ile ilgili çalışmamız bitme noktasına geldi. Bu arada yaşadığımız afetler sebebiyle bir kesintiye uğradı. Tekrar bir araya gelip, çalışmamızı süratle bitireceğiz. Siyasi Partiler Kanunu ile ilgili çalışmada da Genel Başkan Yardımcım Hayati Bey, MHP’deki muhatabıyla yaptıkları çalışmayı belirli bir noktaya getirdiler. Son durumu bana bildirecekler. Ondan sonra da hayırlısıyla buradaki kararımızı da vermiş olacağız. Devlet Bey ile de bir araya gelip üzerinden geçme imkanımız olabilir. Zaten özellikle baraj vesaire gibi konular medyaya da yansıdı” diye bilgi verdi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz