YAŞ kararları açıklandı

YAŞ kararları açıklandı
NotHaber

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yüksek Askeri Şura Toplantısı'nda alınan kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura toplantısı sona erdi. Şuranın kararlarını Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın açıkladı. Buna göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Musa Avsever atandı. 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. Şura kararları 30 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak.

ATANAN, EMEKLİYE SEVK EDİLEN VE GÖREV SÜRESİ UZATILAN GENERALLER

Şurada 44 general ve amiralin görev sürelerinin bir yıl, 320 albayın görev sürelerinin ise iki yıl süre ile uzatıldı. Bir general yaş haddi nedeniyle, 29 general ve amiral ise kadrosuzluk nedeniyle edildi. 15 Temmuz darbe gecesi İstanbul’da 1. Ordu Komutanı olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edildi. 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ise kadrosuzluk nedeniyle emekli oldu.

Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın görev sürelerinin bir yıl uzatılmasına karar verildi.

240 OLAN GENERAL VE AMİRAL SAYISI 266’YA ÇIKARILDI

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Ali Sivri Orgeneralliğe, Tümgeneral Levent Ergün ve Metin Tokel Korgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tümamiral Kadir Yıldız Koramiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tümgeneral Rafet Dalkıran Korgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir. Halen 240 olan general ve amiral sayısı 266 olacak.

Kara Kuvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneraller İlkay Altındağ, Sebahattin Kılınç, Gültekin Yaralı, Rafet Kılıç, Fedai Ünsal, Tuncay Altuğ, Rasim Yaldız ve Aydın Cihan Uzun Tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğamiral Yalçın Payal ve Hasan Özyurt Tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneral Orhan Gürdal Tümgeneralliğe terfi ettirildi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz