Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Tuz Gölü’ndeki kuraklık uydu görüntülerine yansıdı!

NotHaber

Tuz Gölü’nde yaşanan kuraklığın farklı bir boyutu uydu görüntülerinde net bir şekilde görüldü. Göldeki su kaynaklarının tamamen çekildiği kayda geçildi.

Ege Üniversitesi tarafından yapılan uydu görüntüleme çalışmalarının neticesinde  Türkiye'nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü'nde gözle görülür bir şekilde suların tamamen çekildiği, yer altı su seviyesinin de olağanüstü boyutta düştüğü saptandı. Ankara, Konya ve Aksaray şehirleri arasında bulunan yaklaşık 1665 kilometrekarelik alanıyla eşsiz bir biyoçeşitliliğe ev sahipliği yapan gölde, yıllar içinde su seviyesindeki azalmayı ortaya koymak üzere bilimsel bir çalışma yapıldı.

2021 YILININ YAZINDA GÖLDEKİ SU BÜTÜNÜYLE ÇEKİLDİ

 Küresel ısınmanın etkisiyle birlikte her geçen yıl yükselen sıcaklıklar, şiddetlenen buharlaşma ve düzensiz yağış rejimine  bağlı olarak yaz aylarında göldeki suyla kaplı alanın hızlı bir şekilde azalmaya başladığı, bu gidişle 2021 yılının yaz mevsiminde göldeki suyun bütünüyle çekildiği belirlendi. Prof. Dr. Ecmel Erlat, yarı kurak iklime sahip Tuz Gölü'nün tuzluluk oranının, her sene  yaz mevsiminin sonlarına doğru üçte bir oranında arttığını, su ile kaplı olmayan alanda 1-30 santimetre kalınlığında bir tuz tabakası oluştuğunu belirtti. Tuz Gölü'nün yüzde 32,4 tuzluluk oranı ile Ürdün ve İsrail arasındaki Lut Gölü'nden sonra dünyanın en tuzlu gölü olduğunu aktaran Erlat, bölgede yer alan tuz işletmelerinin her yıl yaklaşık 5 milyon ton tuz elde ettiğini ifade etti.

“SU KAYNAKLARI GERİ DÖNÜLEMEZ ÖLÇÜDE YOK OLMUŞ”

Uzaktan algılama uzmanı Dr. Fulya Aydın Kandemir ise bir gölün yok olmasının, sadece çevre halkını değil ülkenin tüm katma değerlerini etkilediğini vurguladı. Tuz Gölü'ndeki durumun kaygı verici olduğunu vurgulayan Kandemir, sözlerini şöyle tamamladı: ''Önümüzdeki yıllarda bölge, ortalama yağış miktarını alsa bile yer altı ve yer üstü su hazneleri geri dönülemez ölçüde yok olmuştur. İklim projeksiyonlarında, küresel iklim değişikliğine bağlı olarak bu alanın gelecek on yıllarda daha da ısınacağı ve yağışların azalacağı göz önüne alındığında, Tuz Gölü ve çevresinin çölleşeceği öngörülebilir. Bu anlamda gölün kurumasında rolü olan tüm eylemler bölgenin ekolojik ve hidrolojik dengesinin korunması açısından gözden geçirilmeli ve yanlış uygulamalar mutlaka terk edilmelidir.''

5 BİN YAVRU VE YETİŞKİN FLAMİNGO TELEF OLDU

Yaşanan kuraklık beraberinde doğal yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Tuz Gölü ekosisteminde 279 bitki türü bulunduğunu, bunlardan 39'unun sadece su bölgesinde yetişebildiğini dile getiren Erlat, 2021 yılında yaşanan şiddetli kuraklık ve kurumanın, gölde yaklaşık 5 bin yavru ve yetişkin Flamingonun telef olmasına yol açtı.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz