Türkiye'nin yeni tehlikesi: Asya Kaplan Sivrisineği

Türkiye'nin yeni tehlikesi: Asya Kaplan Sivrisineği
NotHaber

Başta alerjik reaksiyonlar olmak üzere Dang Ateşi, Batı Nil, Sarı Humma, Zika ve Chikungunya virüslerine neden olan ‘Asya Kaplan Sivrisineği’nin İstanbul’un yerleşik türleri arasına girdiği açıklandı.

Alerjik reaksiyonlar olmak üzere Dang Ateşi, Batı Nil, Sarı Humma, Zika ve Chikungunya virüslerine neden olan ‘Asya Kaplan Sivrisineği’nin İstanbul’un yerleşik türleri arasına girdiği belirtildi.

ÖLDÜRÜCÜ BİR TÜR

Uzak Doğu kökenli Asya Kaplan Sivrisineği, uluslararası taşımacılık ve ticari faaliyetler sırasında önce İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan’a taşındı. Küresel iklim değişikliğine bağlı yağış ve nem dengesinin iyice bozulmasıyla özellikle son beş yıllık dönemde Marmara kıyıları, Trakya ve Gürcistan kıyılarından Giresun’a uzanan sahil şeridinde de görülen öldürücü Asya Kaplan Sivrisineği, son iki yıldır İstanbul’un sulak yerlerinde artmaya başladı.

Geçtiğimiz yaz dönemine kadar İstanbul'un sulak ve yeşil alanlarında görülen öldürücü Asya Kaplan Sivrisineğinin, artık megakentin yerleşik sinek türü haline geldiği ve önümüzdeki dönemde ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısı yapıldı.

ALERJİK REAKSİYON ŞİKAYETİ

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, yaptığı açıklamada, Asya Kaplan Sivrisineği sorununun ciddiye alınması gerektiğini vurgularken şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde meslek yaşamımda ilk kez bu sivrisineğin ısırdığı ve anaflaksi (ciddi ölümcül alerjik reaksiyon) ile geç başlangıçlı şiddetli astım krizi yaşayan iki hasta kapımı çaldı. Çatalca’da Asya Kaplan Sivrisineğinin ısırdığı iki kardeşi güçlükle sağlıklarına kavuşturduk. Bugüne kadar böcek veya arı sokmasına bağlı alerjik reaksiyon ortaya çıkan hastalarımız olmuştu ancak ilk kez Asya Kaplan Sivrisineğinin neden olduğu ciddi alerjik reaksiyon gösteren hastalarla karşılaştık."

"BU TÜR ARTIK ULUSAL BİR SORUN"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sağlık Daire Başkanı Uzman Dr. Önder Yüksel Eryiğit, “1.5 yıl önce İstanbul için tehdit dediğimiz Asya Kaplan Sineği maalesef bu yıl sorun olarak ortaya çıktı” uyarısında bulunarak şunları belirtti:

“Geçen yıl Sarıyer, Beykoz, Şile, Ümraniye, Silivri gibi yeşil ve sulak yerlerde görülen bu tür artık kent geneline yayılmaya başlamış durumda. İstanbul’un her semtinde Asya Kaplan Sineğini görebiliyoruz. İstanbul’da 198 bin sinek üreme kaynağı tespit ettik. Asya Kaplan türü sadece İstanbul değil, önlem alınmazsa, yakın zamanda Türkiye’nin önemli sorunlarından biri haline gelebilir. Bu soruna karşı mücadele algoritması oluşturup, Vektörle Mücadele Bilim Kurulu’nu hayata geçirdik"

"Bu sorun tıpkı yangın, sel veya iklim değişikliği gibi ulusal sorun kabul edilmeli" diyen Eryiğit, "Tropikal iklim ve sıcaklık değerlerindeki artış devam ederse, Asya Kaplan türüyle mücadele zorlaşacaktır. Bizi en çok ürküten konu, hastalık etkeni olacak virüsleri taşıyan Asya kaplan türünün bulaşıcı hastalıklara neden olmasıdır. Neyse ki şu an için böyle bir durum olmadı" bilgisini verdi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz