Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Türkiye Uzay Ajansı’nın Ay’a gitme bütçesi belli oldu!

Türkiye Uzay Ajansı için Ay’a gitme hedefine yönelik iki yıl boyunca harcanacak bütçe 129 milyon lira olarak açıklandı.

Türkiye’nin uzay hedeflerine ulaştırılması amacıyla kurulan Türkiye Uzay Ajansı’na ayrılan Bütçe belli oldu. Uzay yarışına katılmaya hazırlanan ajans için Orta Vadeli Program’da açıklan bütçe dağılımında 129 milyon lira ayrıldı.

Ajansın 2022 bütçesi 61,2 milyon lira olarak açıklanırken, 2023 yılın yılında ise ajans bütçeden 67,9 milyon liralık pay alacak.

35 MİLYAR DOLAR EK BÜTÇE

Dünyanın en önemli uzay ajanslarından NASA, 2024 yılında Ay’a gitmenin maliyeti olarak mevcut bütçeye ek 35 milyar dolar daha harcanması gerektiğini açıklamıştı. 2018 yılında büyük umutlarla kurulan Türkiye Uzay Ajansı’nın, 2023 yılında Ay’a gitme hedefiyle çalışmalarına başlaması planlanıyordu.

Ancak NASA’nın açıkladığı 35 milyar dolarlık ek bütçe ihtiyacına göre bütçenin hayli düşük olması sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından eleştirilirken, ayrılan bütçenin Ay’a gitme hedefinde gerçekçi olmadığı iddia edildi.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz