Türkiye 20 yıl sonra Afganistan'dan ayrılıyor

Türkiye 20 yıl sonra Afganistan'dan ayrılıyor

Türk askerinin Afganistan'dan tahliyesi başladı. Pakistan'ın başkenti İslamabad'dan havalanan askerlerin de içinde bulunduğu ilk uçak Ankara'ya indi.

 

 

 

Türkiye, askerlerini Afganistan'dan tahliye ediyor. Taliban'ın ülkedeki yabancı askeri güçlerin çekilmesi için 31 Ağustos'a kadar tanıdığı sürenin sona ermesine yaklaşık bir hafta kala Türkiye, askerlerin tahliye sürecini başlattı.

Kararla birlikte Türk Hava Yolları'na ait (THY), Afganistan'dan gelen askerleri de taşıyan ilk tahliye uçağı 345 yolcusuyl birlikte saat 11.45'te Ankara Esenboğa Havalimanı'na  indi. Uçağın daha sonra İstanbul'a devam edecekği açıklandı.

İstanbul'dan kalkacak uçaklarla iki tahliye seferinin daha planlandığı ancak bu uçuşların talebe bağlı olduğu duyuruldu.

TÜRKİYE'YE DİREKT UÇUŞ OLMAYACAK

Tahliyelerde Afganistan'dan Türkiye'ye direkt uçuş olmayacağı; Özbekistan, Tacikistan ya da Pakistan üzerinden Türkiye'ye gelineceği belirtiliyor. Bu arada NTV yayınına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk askerinin Afganistan'dan tahliye operasyonunun 24 ya da 36 saat içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, intikal faaliyetlerini en kısa zamanda tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz