Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan siber saldırı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan siber saldırı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, 31 Temmuz'da bir siber saldırıyla karşı karşıya kalındığını ancak tüm sistemlerin güvenliğinin sağlandığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 31 Temmuz Cumartesi günü Bakanlığın bilişim sistemlerine bir Siber saldırı gerçekleştiğini duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen siber saldırı iddiaları, Bakanlık tarafından yapılan açıklamayla netleşmiş oldu. İddialara göre saldırıda Bakanlık verilerini ele geçiren Hacker grubu, bu verileri şifrelemiş ve karşılığında takibi zor olan Bitcoin aracılığıyla fidye talep etmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamayla son durum ortaya çıktı.

"TÜM SİSTEMİN GÜVENLİĞİ KONTROL ALTINA ALINMIŞTIR"

Hacker gruplarının kamu kurumları ve özel sektörün bilişim sistemlerini sürekli hedef aldığının hatırlatıldığı açıklamada "31.07.2021 tarihinde gece 01.00 sıralarında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domainlerinden birinde bulunan bazı sunucular siber saldırıya uğramış ve kullanılmaması için şifrelenmiştir. Bakanlığımızca sabah erken saatlerde bu durum fark edilmiş, sistem şifreleme protokolleri devreye girmiş ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkileri ile koordineli olarak bir çalışma başlatılmış, gerekli tedbirler alınmıştır. Bu saldırıda Bakanlığımızın bir kısım sunucuları hedef alındığı için öncelikle tüm sistemin güvenliği kontrol altına alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

3 AYRI YEDEKLEME SİSTEMİ

Karşılaşılan siber saldırıda Bakanlığın ana domainlerinin zarar görmediği belirtilen açıklamanın devamında, "Bu yapılan siber saldırıda Bakanlığımızın ana domainde olan sunucular etkilenmemiş olup Bakanlığımızda 3 ayrı yedekleme sistemi mevcuttur. Bu yedekleme sistemleri Bakanlığımızda ve özel bir veri merkezinde saklanmaktadır. Bakanlığımızca etkilenen sunucular ve yedekler kriminal bir inceleme için koruma altına alınmış olup elimizde bulunan diğer sistemler üzerine yeniden yazımlar ve veri tabanı kurulmuştur." cümleleri aktarıldı.

GEREKLİ İNCELEME BAŞLATILDI

Sunucuların karşılaşacağı olası tehlikelerin önlendiği belirtilen açıklama, "Sistemlere ilk müdahale eden profesyonel ekip sistemleri koruma altına alıp internet bağlantılarını kestiği ve sunuculara hiçbir suretle müdahale edilmediği için kişilerin ne istediği ile ilgilenilmemiş ve doğrudan Bakanlığımız yedek sistemlerinin ayağa kaldırılması yoluna gidilmiştir. Sistemler, kurum dışındaki yedeklerden veri kaybı olmadan ayağa kaldırılmıştır. Konu adli makamlara iletilmiş olup gerekli inceleme başlatılmıştır." ifadeleriyle son buldu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz