Taliban’ın hedefindeki isim deşifre oldu

Taliban’ın hedefindeki isim deşifre oldu
NotHaber

Afganistan’da kontrolü büyük oranda sağlayan örgüt, Pençşir bölgesindeki direnişin lideri Ahmed Mesud’u öldürmek için plan yapıyor. Direniş birlikleri eğitimlerini sürdürürken, Taliban ile sadaha çatışma ihtimalleri gün geçtikçe artıyor.

Afganistan’da başkent Kabil başta olmak üzere ülkenin kontrolünü büyük oranda eline alan Taliban dünya gündeminden düşmüyor.

Örgütün bir 'ölüm listesi' olduğu ve ABD ve NATO güçlerine yardım eden kişiler ve muhaliflerin bu listede yer aldığından endişe ediliyordu. Ülkeden gelen son haberler bu endişeleri doğrular nitelikte. Zira Taliban dün, bu 20 yıllık dönemde 'Batı' ile çalışanların kapılarına mektup asmaya başlamıştı.

BÜYÜKELÇİ AÇIKLADI 

Taliban 'haçlılar için çalışan' olarak tanımladığı bu kişilere mektuplar ile 'Ya teslim olun ya da ölün' mesajı vermişti. Afganistan'ın eski Tacikistan Büyükelçisi Mohammad Zahir Aghbar ise Taliban'ın hedefindeki kişiyi açıkladı. Sputnik'te yer alan habere göre, Aghbar Taliban'ın Pençşir'deki direnişin lideri Ahmed Mesud'u öldürmeyi planladığını söyledi.

ŞAH MESUD'UN OĞLU

Ülkede 'efsane komutan' olarak anılan Şah Mesud’un oğlu olan Ahmed Mesud Taliban karşıtı direnişin en önemli üç isminden biri olarak gösteriliyor. Kabil'e yaklaşık 160 kilometre uzakta bulunan Pencşir'de toplanan direniş hareketin lider kadrosunda Özbek asıllı Raşid Dostum’un oğlu Yar Dostum ve Cumhurbaşkanı Gani'nin ülkeden kaçması sonrası kendisini geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Emrullah Salih de yer alıyor. Direniş birlikleri eğitimlerini sürdürürken, Taliban karşısında ülkede durabilecek en ciddi ve organize oluşum olarak öne çıkıyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz