Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Sürekli: Tunç Soyer algı operasyonu yapıyor!

NotHaber

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, deprem sonrasında Tunç Soyer’in ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’in Dünya Bankası kredisini onaylamıyor’ yönündeki yanıltıcı algıyı devam ettirdiğini söyledi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, depremzedelerin sorunlarını çözmek konusunda samimi olmadığını iddia etti. “Kentsel dönüşümü İzmir'de hayata geçirmiyor” diyen Sürekli, “5 bin konutun sorununu çözecek krediyi gündemde tutarak bir algı operasyonu yapıyor ve diğer sorunları unutturmaya çalışıyor" dedi.

Sürekli, yaptığı açıklamada, Soyer'in 19 Ağustos'ta kendisini ziyaret ettiğini, Dünya Bankası'ndan alınması gündemde olan 340 milyon dolarlık krediyi görüştüklerini ve kamuoyuyla son durumu paylaştıklarını hatırlattı.

ALİ SÜREKLİ: CUMHURBAŞKANININ ÖNÜNDE BEKLEYEN BİR KREDİ SÖZLEŞMESİ YOK

Bu görüşme sonunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önünde bekleyen bir kredi sözleşmesinin bulunmadığını hem Soyer'in hem de kendisinin açıkladığını vurgulayan Sürekli, "30 Ekim depreminden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası yetkilileriyle görüştü. Birtakım görüşmeler, konuşmalar, mutabakatlar oluşmuş. Ancak bu kredilerin verilmesi için hazine onayı gerekiyor. İller Bankası, Dünya Bankası, hazine ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında görüşmeler devam ediyor. Bunun altyapısı hazırlanıyor" diye konuştu.

“DÜNYA BANKASI DA SOYER VE KILIÇDAROĞLUNU YALANLADI”

Ali Sürekli, kredi sözleşmesiyle ilgili gelişmeleri şu sözlerle aktardı:

"Sözlü olarak konu anlatılıyor, Cumhurbaşkanımız da olumlu görüşünü söylüyor. Ondan sonra görüşmeler sürüyor. Bu görüşmeler teknik görüşmeler. Burada hazine garantisi de isteniyor. Bürokratik çerçevede değerlendirmeler yapılıyor. Bu görüşmeler sürerken Tunç Soyer, geçtiğimiz aylarda 'Kredimiz hazır ama Sayın Cumhurbaşkanımız onaylamadı' diye bir açıklama yaptı. Arkasından 25 Haziran'da Sayın Kılıçdaroğlu İzmir'e geldi. 'Kredi hazır ama Cumhurbaşkanının onayında. Cumhurbaşkanı onaylamıyor. İzmir'in işini, kredisini geciktiriyor' dedi. Arkasından Tunç Soyer de aynı açıklamayı yaptı ve Sayın Kılıçdaroğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı ile konuyu görüşün diye de depremzedelere bir konuşma yaptı. Bunun arkasından Dünya Bankası bir açıklama yaptı. Böyle hazır bir kredinin, süreci tamamlanmış bir kredinin olmadığını açık, seçik ve net olarak ifade etti."

“SOYER KREDİYLE KENDİ BELEDİYE BİNASINI YAPACAK”

Tunç Soyer’in 5 bin konutun sorununu çözecek krediyi gündemde tutarak bir algı operasyonu yaparak diğer sorunları unutturmaya çalıştığını düşündüğünü belirten Sürekli, “Bu alınacak 340 milyon dolar kredinin içerisinde sadece 5 bin hasarlı konutun sorunu çözülmüyor. Büyükşehir kendi binasını yapacak ve kendi birçok yatırımını realize edecek. Kamuoyu bunu bilsin. Bu kredi gündeme getiriliyor ama orta hasarlıların sorunu için değil büyükşehrin de kendi kullanacağı alanlar var. O konuda ısrar ediliyor. Ama acil olarak 70 bin az hasarlıların da talepleri var. Bunu görmezden gelemeyiz. Büyükşehir Belediyesinin kentsel dönüşümde de kullandığı şirketleri var. Bu şirketler girdiler, daha ucuza mal edilebiliyor. Buyurun top Büyükşehirde. Bunları yapsın biz AK Parti grubu olarak Büyükşehirde de destek vereceğiz. İzmirlilerin takdirine sunuyoruz. Artık bu algı oyunlarını bıraksınlar. Gerçekten samimi olduklarına inanmıyorum. Samimi olsalar, emsal artışını konuşurlar, şirketlerini devreye sokarlar. Sadece krediye durumu bağlamazlar" dedi.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz