Sağlık Bakanlığı o iddialara soruşturma başlattı!

Sağlık Bakanlığı o iddialara soruşturma başlattı!
NotHaber

Sağlık Bakanlığı, Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada “İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine Bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanlığı, 'Bebeklere yanlışlıkla Kovid-19 aşısı uygulandığı' iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada iddiayı gündeme getiren Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün sözlerinin ardından iddialarla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Kurugöl, katıldığı bir televizyon yayınında bir bebeğe sağlık ocağında yanlışlıkla Kovid-19 aşısı yapıldığını, bebeğin takip için kendilerine getirildiğini söylemişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu cümlelere yer verildi:

SAĞLIK BAKANLIĞI: İDDİALAR KABUL EDİLEMEZ

“Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün bebeklere yanlış aşılar yapıldığına ilişkin iddiaları kabul edilemez. Mevcut aşı güvenliği alt yapımızın bu tür iddiaları haklı çıkarması mümkün değildir. İddianın kaynağı hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır.

Bakanlığımız güçlü ve güvenli bir aşı takip sistemine sahiptir. Bakanlık deposundan çıkıştan ilgili kişiye uygulanışına kadar bütün süreç, barkodla dijital olarak takip edilmektedir. Bu konuda dünyada en güçlü alt yapıya ve en tecrübeli sağlık personeline sahip ülkelerin başında geliyoruz. Bilhassa birinci basamak sağlık kuruluşlarımız bu hususta titizlikle ve fedakarca yaygın aşılama programlarını başarıyla yürütmüşlerdir. Soğuk zincirin kırılması, sistemde herhangi bir aksama olması, aşamalardan herhangi bir düzeyde hata yapılması halinde sistem otomatik olarak uyarı vermekte ve gerekli incelemeler yapılarak tedbirler alınmaktadır. İlgililer hakkında soruşturma yapılmaktadır.”

“YENİ BİR SORUŞTURMA BAŞLATILDI”

“İzmir ilimizde hatalı aşı uygulamasına ilişkin, sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelimizin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütülmektedir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili olumsuz bir durum yoktur. Yakın takibi devam etmektedir. İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine Bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır.”

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz