Özer: Meslek liselerinde 1 milyon 680 bin 92 kitap ilk kez ücretsiz olacak!

Özer: Meslek liselerinde 1 milyon 680 bin 92 kitap ilk kez ücretsiz olacak!
NotHaber

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meslek liselerinin 9. sınıfında eğitim gören öğrencilerin meslek kitaplarının ücretsiz dağıtıldığını duyurdu.

Bakan Özer, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde eğitim yapılan 9. sınıflarda, 47 alanda kullanılacak 87 farklı meslek dersine ait 1 milyon 680 bin 92 kitabın hazırlanarak okullara ücretsiz dağıtılacağı haberini verdi.

Açıklamasında "Bu liselerde okuyan 9. sınıf öğrencilerinin meslek ders kitapları da artık ücretsiz olarak basılarak okulların açılmasıyla birlikte masalarındaki yerini aldı. Böylece mesleki ve teknik eğitimde, eğitim programlarının sektörün reel ihtiyaçlarına göre güncellenmesinin ardından meslek ders kitaplarını da ilk kez ücretsiz kitap kapsamına almış bulunuyoruz." İfadelerini kullandı.

KARE KODLA EĞİTİM VİDEOLARINA ULAŞABİLECEK

Bakan Özer, meslek ders kitaplarına ilişkin bir yeniliği de paylaştı. "Ders kitaplarında yer alan uygulamaların anlaşılmasını kolaylaştırmak ve pekiştirilmesi için animasyon ve videolar, kitaplara karekod uygulaması ile ilişkilendirilmiştir." diyen Özer, öğrencilerin yapacağı uygulamaya ait karekodu okutarak, işe ait videoyu tekrar tekrar seyredebileceklerini, sonra uygulama aşamasına geçebileceklerini kaydetti.

MESLEK LİSELİLERİN KİTAPLARI EBA’DA

Öğrencilerin ve öğretmenlerin, hazırlanan 87 adet 9. sınıf meslek dersi kitaplarına, dijital olarak "http://meslek.eba.gov.tr" ve "http://eba.gov.tr" adreslerinden ulaşabileceğini aktaran Özer, ayrıca 10. sınıflara ait 228 adet ders kitabının da dijital olarak "http://meslek.eba.gov.tr" adresinden temin edilebileceğini belirtti.

Özer, 11. ve 12. sınıf alan dersleri ile seçmeli dersler ve sertifika ders kitaplarının ise hazırlanmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz