Okul alışverişi yapan veliler tedirgin!

Okul alışverişi yapan veliler tedirgin!
NotHaber

Okullar pazartesi günü açılacak ancak öncesinde alışveriş yapan veliler, okulların kapanma ihtimali nedeniyle alınan kıyafetlerin giyilemeyeceğinden endişe ediyor.

Okulların açılmasına sayılı günler kala İstanbul’da okul öncesi alışveriş telaşı başladı. Veliler okulların salgın yüzünden kapanma ihtimali nedeniyle çocuklarına aldıkları kıyafetlerin yine giyilemeyeceğinden endişe ediyor. bir mağazadan çocuğu için okul forması satın alan Derya Bulut Şimşir, “Her şey çok zamlanmış. Alıyoruz ama inşallah salgından dolayı giydirebiliriz. Geçen sene aldıklarımızı hiç giydiremedik. İnşallah bu sene de aynı şeylerle karşılaşmayız" dedi.

FORMA FİYATLARI OKULUNA GÖRE DEĞİŞİYOR

İstanbul'da veliler çocuklarının forma, ayakkabı, çantasından kırtasiye malzemesine kadar birçok eksiğini tamamlamak için mağazaların yolunu tuttu. Okul Kıyafetleri çoğunlukla semt mağazalarında, okullarda veya özel okulların internet mağazalarında satışa sunuluyor. Etek, ceket, pantolon, kravat, gömlek, hırka ve süveterden oluşan okul kıyafetlerinin fiyatı okullara göre 100 lira ile 1000 lira arasında değişiyor.

ESNAF, OKULLARIN FORMA SATMASINDAN ŞİKAYETÇİ

Zeytinburnu'ndaki mağazasında okul kıyafetleri satan Ercan Kaba, satışların daha önceki senelerdeki gibi olmadığını çünkü ailelerin “pandemi dolayısıyla okullar kapanır mı?" düşüncesiyle tedirginlik yaşadığını anlattı. Devlet okullarının kendi bünyelerinde yüksek fiyata forma satmalarından ötürü sıkıntı yaşadıklarını aktaran Kaba, "Hem forma değişikliği yapıyorlar hem de pahalıya satıyorlar. Yeni formayı bize vermiyorlar. Eski formalar da elimizde kaldı. Hem oradan zarar ediyoruz hem de kendileri sattıkları için zarar ediyoruz. Bizim 50 liraya sattığımız ürünü, 80-90 lira gibi bir fahiş fiyata satıyorlar. Veliler de bu formaları başka yerde bulamadığı için mecburen alıyor. Bizim gibi satıcılara ekmek yok." diye konuştu.

OKUL ÇANTALARI KAÇ LİRA?

Mahmutpaşa'daki mağazasında 60 yıldır okul çantası satan Halit Tatlılık da bu yıl salgın nedeniyle satışların etkilendiğini belirterek, "Yine de satışlarımız çok iyi, daha da iyi olur inşallah. Ama şu an ki durum fena değil." dedi. Tatlılık okul çantalarının fiyatlarının kalitesine göre 50-250 lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi. Okul çantası satışlarına ilişkin bilgi veren esnaf Muharrem Vatansever ise okulların açılacak olması dolayısıyla piyasanın son 2 haftadır hareketlendiğini anlattı. Anaokulu ve birinci sınıfların satışlarının başladığını, gelecek hafta da ortaokul ve liselere yönelik satışların başlayacağını aktaran Vatansever, çantaların fiyatlarının da 80-150 lira arasında değiştiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz