Maske takmayanların bahaneleri şaşırttı!

Maske takmayanların bahaneleri şaşırttı!
NotHaber

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel haftalık koronavirüs risk haritasına göre, vaka sayısının en fazla arttığı iller arasında Samsun, 10’uncu oldu. Kentte maske kuralına yeterince uyulmadığı gözlemlenirken, maske takmayanların bahaneleri ise vaka artışlarının nedenini de açıklar nitelikteydi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre haftalık Vaka Sayısı haritasını sosyal medya hesabından paylaştı. Koca paylaşımında, "25 Eylül-1 Ekim arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz: Bursa, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Sakarya, Ardahan, Edirne, Mersin, Denizli, Samsun. Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız" diyerek uyardı. Bakan Koca'nın yaptığı açıklamada Samsun, 1 hafta içinde en çok vaka sayısı artan iller arasında 10’uncu sırada yer aldı. Samsun’da önceki hafta 100 binde 287,52 olan vaka sayısı 338,33’e yükseldi. Vakaların yükseldiği kentte kalabalık caddelerde bazı kişilerin  hiç maske takmadığı, bazılarının ise maskeyi çene altında kullandıkları ya da sadece kollarına taktıkları gözlendi.

‘MASKE TAKMAYI SEVMİYORUM’

Vaka artışı ve uyarılara rağmen kalabalık cadde ve sokaklarında maske takmayanların ‘Neden maske takmıyorsunuz?’ sorusuna verdiği cevaplar da şaşırttı. Kentte İlkadım ilçesine bağlı Mecidiye Caddesi’nde maske takmayanlar, soruya, ‘Maske takmayı unuttum’, ‘Kimse takmıyor. O yüzden ben de takmadım’, ‘Aşımı oldum, maske takmak istemiyorum, gerek yok, maske takmayı sevmiyorum, neden takayım’, ‘Astım hastasıyım bunaldım, maskemi takmadım. ‘Aşıyı boşuna mı olduk?’ yanıtları verdi.

‘MASKESİZ GEZENLER BİZLERE DE ZARAR VERİYOR’

Herkesin salgın kurallarına uyması gerektiğini belirten Mehmet Cerrahoğlu, “Bu kurallara uymak çok mu zor? Neden uymuyorlar, onu da anlamıyorum. Maskesiz gezenlerin sayısı çok fazla, bu durum bir tek onlara zarar verse bir şey demem ama bu durum karşı tarafa da zarar veriyor. Maske takmayanlara sitemde bulunuyoruz, maske takmayanlara çok şey demek istiyorum ama diyemiyoruz. Söyleyince de ‘size ne’ diyorlar. O nedenle karışmak istemiyoruz” diye konuştu. Ailesiyle birlikte gezen Muzaffer Dirican da, “Bizim için sağlık çok önemli, o nedenle tüm tedbirleri alıyoruz. Kalabalık sokaklarda dolaşmamaya özen gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz