Kur’an Kursundaki genç kızlar felaketten böyle kurtarıldı!

Kur’an Kursundaki genç kızlar felaketten böyle kurtarıldı!
NotHaber

Kastamonu’da çöken Kur'an kursu binasında felaketin son anda önüne geçildi. Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç, kurtarılan çocukların yaşadıklarını anlattı.

Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç, Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde, bir bölümü çöken Kur'an kursu binasından kurtulan öğrencilerin yaşadıklarını anlattı.

Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç, "Öğrencilerimizin bir kısmı vatandaşlar bir kısmı da helikopter yardımıyla kurtarıldı. Kurtuldukları anda öyle mutlulardı ki anlatamam. Bizi sevindiren en önemli şey onlar kurtulduktan yarım saat sonra Kur'an kursu bu hale geldi" dedi.

MAHSUR KALAN 19 KİŞİ KURTARILDI

İlçede 11 Ağustos'taki şiddetli yağışın ardından Ezine Çayı'nın taşması sonucu ilçe sular altında kalırken 8 katlı bir apartman çöktü. Çöken apartmanın yanında bulunan Süleymaniye Kız Kur'an Kursu'nun ise bir bölümü yıkıldı. Çöken apartmanın enkazında arama kurtarma çalışmaları sürerken, bir bölümü yıkılan Kur'an kursu binasının zamanında tahliye edildiği öğrenildi.

Bilgiç, "Ezine Çayı'nın taşması sonucu Kur'an kursunda 19 kişi mahsur kaldı. Selin olduğu zaman diliminde bize telefon geldi. Müftü Yardımcımız Yüksel Bey 'Hocam Bozkurt'taki kız Kur'an kursumuz seller altında, çocuklar bağrışıyor' dedi. Telefonla şarjlarının bitmemesi için az görüştük. Bunun haberini alır almaz Müftü Yardımcımız Yüksel Bey öğrencilerin motivasyonunu, moralini iyi tutmak, onlara moral aşılamak için sürekli onlarla iş birliği içinde oldu. "Yetkililere konuyla ilgili bilgi verdiğini anlatan Bilgiç, "Öğrenciler 20.00'den önce öyle bir hale geldiler ki ağlaşarak bağırarak, 'Sel temele vuruyor her taraf sallanıyor, ne yapalım. Aşağıya inelim mi?' dediler.

KURS BİNASI ZAMANINDA TAHLİYE EDİLDİ

Aşağıda sel suları olduğu için ve öğrencilerin yaşlarının küçük olduğu için 'Sizi mutlaka helikopter kurtaracak' dedik. Daha sonra bir kısmı vatandaşlar, bir kısmı da helikopter yardımıyla kurtarıldı. Kurtuldukları anda öyle mutlulardı ki anlatamam. Bizi sevindiren en önemli şey onlar kurtulduktan yarım saat sonra Kur'an kursu bu hale geldi. Helikopter 20 dakika gecikseydi sabaha çocuklarımızın acısıyla uyanacaktık." diye konuştu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz