Kötülüğün ses kaydı: "Yaka yaka gittim"

Kötülüğün ses kaydı: "Yaka yaka gittim"
NotHaber

Antalya'da Akseki başlayıp Manavgat’a sıçrayarak ormanları kül eden  yangını çıkardığı iddiasıyla tutuklanan Ali Y.'yi kız arkadaşının kaydettiği telefon görüşmesi kaydı ele verdi. Kayıtta Ali Y., "Benzinle döke, döke, yaka yaka gittim" ifadelerini kullanıyor.

Günlerce süren ve Türkiye’yi derinden sarsan orman yangınlarıyla ilgili soruşturmalar devam ederken Manavgat'ta büyük tahribata neden olan yangınla ilgili şoke edici bir detaya ulaşıldı.

Antalya’da Akseki ilçesinde başlayıp Manavgat ormanlarına sıçrayarak binlerce hektarlık alanı küle döndüren, bir vatandaş ve iki orman işçisinin hayatını kaybettiği yangını erkek arkadaşının çıkardığını iddia eden bir kadın jandarmaya başvurdu. Özlem T. (40), Ali Y. isimli erkek arkadaşının ormanı nasıl yaktığını itiraf ettiğine ilişkin bir ses kaydını teslim etti. Kayıtta Ali Y. (40) adlı kişi, ormanları nasıl yaktığını anlatırken "Benzinle döke döke, yaka yaka gittim" ifadesini kullanıyordu. 

"PARAYI VERENLE AZMETTİREN FARKLI KİŞİLER"

'Şahit’ sıfatıyla ifadesi alınan Özlem T., şunları anlattı: “Telefonumdaki bir program ile görüşmelerimi kaydediyorum. Kayıtlar çoğaldığında silerim. Ancak Ali, ormanı yaktığını anlattığı için bu kaydı silmedim. Ali telefonla beni aramıştı ‘Güçlüköy’ün Manhayıt mevkisindeki yangını bin lira karşılığında ben çıkardım. Hatta yangını çıkarmak için para veren kişi 250 lira da fazla verdi. Bu kişi bana ‘Yakalanırsan sarhoş ve madde bağımlısı olduğunu ve hiçbir şey hatırlamadığını söyle’ diye talimat verdi. ana ormanı yaktıran ve para verenler farklı kişiler. Parayı vereni biliyorum ama yaktıranın kim olduğunu bilmiyorum. Çıkan yangının kimin işine yaradığını da bilmiyorum’ dedi. Ama bu talimatı ve parayı verenlerin kim olduğunu bana söylemedi..."

"MADDE BAĞIMLILIĞI İLERİ DÜZEYDE"

"...1 Ağustos’ta Güneykaya’da bir çeşmenin yanında buluştuk. O esnada köyün olduğu taraf ve dağlar yanıyordu ve yangın söndürme uçakları geçiyordu. Ben ‘Ne olmuş buralara’ diye sorduğumda, sarılı haldeki elini göstererek ‘Bunun hesabını verecekler, burayı ben yaktım’ dedi. Yüz yüze görüşmemizde para meselesinden bahsetmemişti. Ali önceden de madde kullanırdı. Ancak en son gördüğümde madde bağımlığının ileri düzeyde olduğunu gördüm. Onun madde parası için orman yakacağını düşünmezdim. Ama son gördüğüm haliyle yapabileceğini düşünüyorum. Yangını anlattığı ses kaydını jandarmaya teslim ettim. Yangının suçlularının ve azmettiricilerinin yakalanması için elimden geleni her şeyi yapmaya hazırım.”

"SUÇLAMALARI REDDETTİ"

Ses kaydı ve bu ifade üzerine Ali Y. gözaltına aldı. Sorguda madde bağımlısı olduğunu belirten Ali Y. kendisini şöyle savundu: “Özlem’i etkilemek için yangını benim çıkardığımı söyledim. O gün alkol ve bali kullanmıştım, kafam iyi değildi. O yüzden o yangını benim çıkardığımı söyledim. Hatta kendi oturduğum Güneykaya’yı da yakacağımı söyledim. Ancak Özlem ile böyle bir görüşme yaptığımı hatırlamıyorum. Görüştüğüm zaman bali, alkol ve üzerine de çakmak gazı kullanmıştım. O yüzden hatırlamıyorum. Ormanı yaktığımı söylersem Özlem’i etkileyebileceğimi düşündüm. Parayla ilgili bahsetmemin sebebi demek ki paraya ihtiyacım varmış da paradan bahsetmişimdir. Konuşmanın devamında yakın zamanda ‘Güneykaya’yı da yakacağım’ dediğimi hatırlıyorum. Öyle bir cümle kullandım. Zaten daha önce de kendi kardeşlerimi evimizi benzin döküp yakmakla tehdit etmiştim. Bu kısmı Özlem’i etkilemek için demiş de olabilirim. 15-16 yıldır madde bağımlısıyım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Paraya düşkünlüğüm vardır. Parayı da çok severim. Bu sebeple Özlem’le görüşmemde yangını bana bin liraya yaptırdıklarını söylemiş olabilirim.”

HTS KAYITLARI İLE SÖYLEDİKLERİ ÇELİŞKİLİ

Tutuklanan Ali Y. ve bağlantılı olabileceği kişilerle ilgili soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor. Suçlamaları reddeden Ali Y. yangın sırasında ve sonrasında başka yerlerde olduğunu öne sürdü. Buna karşın HTS kayıtları ve görgü şahitlerinin ifadeleri bu beyanlarının doğru olmadığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz