İstanbul’un ilk kadın itfaiyeciler göreve hazır!

İstanbul’un ilk kadın itfaiyeciler göreve hazır!

İstanbul İtfaiyesi tarihinde bir ilki gerçekleştirerek bünyesine 36 kadın itfaiye eri katacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin ilk kadın erleri yaklaşık 5 aylık eğitimlerinin ardından 13 Eylül’de yapılacak törenle görev yerlerine gönderilecek.

DUYGU ÖZDEMİR: İNSANLARI KURTARMAK İÇİN İTFAİYECİ OLDUM!

İnsanları kurtarma isteğinin erkeklere özel olduğunu düşünmediği için itfaiye eri olmaya karar verdiğini belirten Duygu Özdemir, "Biz kadınlarda da insanları ve tüm canlıları kurtarma isteği var. Bu yüzden bu mesleği seçtim. Fiziksel olarak çok zorlanıyoruz ancak zorluklarla karşılaşmaya her zaman hazırız. 600-700 derecelik sıcaklıklar görüyoruz. Bir insanın hayatını kurtarmak zordur ama bir insanın hayatını kendi hayatınız tehlikedeyken kurtarmak daha zordur. Bu yüzden çok kutsal bir meslek olarak gördüm. Bu mesleği seve seve yapıyorum.” diye konuştu.

"HER ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELEBİLMEK BİZİM İŞİMİZ"

Fazilet Nur Karabaş, “Amacım Türk kadınlarının her alanda olduğu gibi bu meslek içerisinde de bulunmasına katkıda bulunmaktı. Ben de bunların temsilcilerinden olmak istedim. Müdahale eğitimlerinde zorlandığımız anlar oldu. Yangına müdahaleyi önceden görme imkanı bulduğumuz, yerlerde süründüğümüz, hortumları taşımak zorunda kaldığımız eğitimlerimiz zordu. Ama her zorluğun üstesinden gelebilmek bizim işimiz. Bu mesleği yapabileceğime inanıyorum. Bir başkasının hayatını kurtaramamak beni çok korkutur çünkü yaşayacağım vicdan azabı beni çok düşündürür” ifadelerini kullandı.

İŞ BULAMADI İTFAİYECİ OLDU

9 Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan Guzide Sağırdak, Denizli’den geldiğini, iş bulamadığı için itfaiyeci olduğunu söyledi. Bu konuda en çok babasından destek gördüğünü ifade eden Sağırdak, itfaiye eri olabilmek için babasının evde parkur kurduğunu ve sınavlara öyle hazırlandığını anlattı.

HAKAN KARABULUT: KADIN İTFAİYECİLER YANGINA MÜDAHALE EDECEK!

İtfaiye Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Hakan Karabulut, “Kadın itfaiyeci olarak 50 kişilik kontenjan açtık. Ancak alım parkurları sonucunda 36 kişi itfaiye erliği için hak kazandı. Geri kalanlar diğer alımlarda olacak. İtfaiyeye her sene kadın personel almayı planlıyoruz. Şu anda 36 kadın itfaiyecimiz var. Bu ilk olduğu için kadın personellerimizi İstanbul İtfaiyesi'nin müdahale kısmında görevlendireceğiz. Daha önceden alım oldu fakat bu arkadaşlarımız sahada çalışmadılar. Şu anda ilk kez yaptığımız için istasyonlarımızı da buna göre düzenliyoruz. Kadın erkek ayrımı kesinlikle söz konusu değil. Hepsi aynı eğitimi aldı. Aldıkları eğitimi sahada gösterebilmeleri için geriye sadece cesaretleri kalıyor. Personel sayısını artıracağız. Türk kadınının artık itfaiyede de var olduğunu kanıtlayacağız. Dünya genelinde yarışmalar oluyor. Güreşçi, halterci kadınlarımız var. Neden itfaiyeci kadınlarımız olmasın. Her zaman yanımızda olan kadınlarımız itfaiyede de yanımızda canla başla bu yarışın içerisinde olacaklar" ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz