İstanbul’da “dantel böceği” istilası

İstanbul’da “dantel böceği” istilası
NotHaber

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde neredeyse tüm mahallelerde görülen 'Amerikan tahtakurusu' olarak bilinen 'dantel böceği’ bölge sakinlerini tedirgin ediyor.

İstanbul Asya Kaplan Sivrisineği’nden sonra yeni bir istilayla karşı karşıya. Megakentin Sultangazi ilçesinde son zamanlarda giderek sayıları atan “Dantel böceği” vatandaşlarda endişe ortamı yaratıyor. Sinek ilaçlarının dahi fayda etmediği belirtilen dantel böceği, vatandaşları tedirgin ediyor.

İSTİLACI VE YAPIŞKAN ÖZELLİĞE SAHİP

Yakından bakıldığında kanat bölgesi dantele benzediği için 'dantel böceği' adını alan ve Amerikan tahtakurusu olarak bilinen böcek türü son günlerde Sultangazi'de sık sık görülmeye başlandı. İnsan vücuduna ve bulduğu her yüzeye yapışarak rahatsızlık veren dantel böcekleri, evleri de istila etmeye başladı. İstilacı ve yapışkan özellikte olan dantel böceklerinin rüzgarla birlikte ağaçlı bölgelerden geldiği düşünülüyor. 

SON ZAMANLARDA YOĞUN OLARAK GÖRÜLÜYOR

Dantel böceği özellikle İstanbul’un Sultangazi ilçesinde son zamanlarda giderek sıklaşmaya başladı.  Sultangazi’nin Uğur Mumcu Mahallesi sakinlerinden Derya Cüce, "Yaklaşık 1 haftadır bu böcekler var. Fakat 2-3 gündür yoğun bir şekilde görülmeye başlandı. İnternetten araştırdım 'dantel böceği' olduğunu öğrendim. Camları açtığımızda evin içerisine giriyorlar. Çamaşırlarımızı dışarı astığımız da çamaşırların üzerlerine geliyorlar. Ve silkelemeyle gitmiyorlar. Tek tek almamız gerekiyor. Kendi imkanlarımızla sinek ilacıyla ilaçladım. Ama hiçbir şekilde faydası olmadı. Yolda yürürken dahi bu böcekler üstümüze yapışıyor. Zaten kancalı gibi bir şey. Yapıştıktan sonra kaşındırıyor" dedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz