Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Helikopterler yangınlara işte böyle müdahale ediyor!

Yangın söndürme helikopterleri, teknik kapasiteleri ve pratik kullanımlarıyla orman yangınlarına müdahalenin en önemli ayağını oluşturuyor.

 

Türkiye gündeminin ilk sırasına oturan orman yangınlarıyla mücadelede en önemli rolü helikopterler üstleniyor. Yangın bölgelerinde hizmet veren farklı tip ve modeldeki 45 helikopter özverili bir şekilde aralıksız görevini sürdürüyor.

SAATTE 20 TON SU ATABİLİYOR

Uçaklara göre daha fazla su kaynağından yararlanan helikopterler, 1 saatte ortalama 8 defa su atarak toplam 20 ton suyu yangına müdahale kullanabiliyor. Helikopterler uçaklar gibi denizleri kullanabimesinin yanında birçok farklı su kaynağından da yararlanabiliyor.

UÇAKLARDAN DAHA FAZLA KAYNAK ERİŞİMİ VAR

Hassas bölgelerde her 5 kilometrede de bir tane olacak şekilde yapılan, 400 ila 1200 ton kapasitesi olan havuz ve göletlerden su ikmali yapabilen helikopterler bu yönüyle uçaklara göre yangına daha hızlı bir şekilde erişim imkanına sahip.

 

 

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz