“Grip aşısı koronavirüse karşı korumaz ama riski azaltır”

“Grip aşısı koronavirüse karşı korumaz ama riski azaltır”

Grip aşısı koronavirüse karşı korur mu? Grip aşısının fiyatı ne kadar? Grip aşısını kimler yaptırmalı, kimler yaptırmamalı?

Koronavirüsün bağışıklık sistemi zayıf hastalarda daha yıkıcı etkilere sahip olduğunu artık biliyoruz. Peki grip aşısının Kovid-19’a karşı herhangi bir koruması var mı?

"GRİP AŞISI KORONAVİRÜSTEN KORUMAZ"

Bu sorunun cevabını uzmanlar uzun zamandır veriyor. Konuyla ilgili olarak Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yazılı bir açıklamada bulundu. Saydan, koronavirüsün bağışıklık sistemi için gribal enfeksiyonlardan korunmanın öneminin büyük olduğunu vurguladı. Bu sebeple grip aşısının aslında koronavirüsten korumadığını ancak kişilerin hastalığa yakalandığı takdirde hastalığı ağır geçirme riskini azalttığını belirtti.

Kovid-19 virüsü ve grip virüsünün birlikte geçirilmesinin çok ağır sonuçları olabileceğini ifade eden Saydan, vatandaşlara grip aşılarını bir an önce yaptırmalarını önerdi.

“GRİP CİDDİ BİR HASTALIK”

Saydan, Dünya Sağlık örgütü (DSÖ) verilerine göre dünya genelinde her yıl yaklaşık 5 milyon grip vakası görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Bundan kaynaklı ölümlerin sayısı 650 bini buluyor. Bu veriler gösteriyor ki grip ciddi bir hastalıktır ve risk grubu içerisinde yer alan bireyler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor. Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği DSÖ tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle, eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. Gribe karşı en iyi savunma aşıdır. Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. Eylül ve kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşılanmamış olan kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay sürer."

GRİP AŞISINI KİMLERE UYGULANMAMALI?

Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara kesinlikle uygulanmaması gerekiyor. Yapılan aşının ise grip mevsimi boyunca koruma sağladığı belirtiliyor.

GRİP AŞISININ FİYATI NE KADAR?

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle daha önemli hale gelen grip aşısının eczanelere gelmeye başladığı bildirildi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, aşının SGK geri ödeme listesinde bulunmadığına dikkat çekerek, fiyatı 85.12 TL olan ayının eczanelerden ücretli olarak verilmeye başladığını duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünya genelinde her yıl 5 milyon civarında grip vakası görüldüğünü, ölü sayısının da 650 bini bulduğuna işaret eden Saydan, vatandaşları grip aşısı olmaları uyarısı yaptı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz