Galataport İstanbul’a ilk turistik gemi yanaştı!

Galataport İstanbul’a ilk turistik gemi yanaştı!
NotHaber

İstanbul’da turizmin gözde noktalarından Galataport’a ilk yolcu gemisi geldi. Bulgaristan’ın Varna kentinden gelen “SeaDream 2” isimli gemi, aynı zamanda İstanbul'a 2 yıl aradan sonra gelen ilk turistik gemi oldu.

Galataport İstanbul’a ilk Turistik gemi yanaştı. Yapımına 2014 yılında başlanan Galataport’a  SeaDream II adlı gemi 57 yolcusuyla sabah saatlerinde yanaştı. Turistler seyahatlerini tarihi yarımada manzarasıyla karşılandıkları İstanbul’da tamamlayacak. Bir gece İstanbul’da kalması beklenen gemi, yarın 69 yolcusuyla yeni bir yolculuğa çıkacak.

“İLK DEFA KAPAK SİSTEMİ KULLANILDI”

Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, ilk geminin yanaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulunarak çok heyecanlı olduklarını belirtti. Ayan, “Yolcularımız ilk defa kurgulanmış yer altı terminalini kullandılar. Bu yer altı terminalini yapmamızdaki amaç da 1.2 kilometrelik sahil şeridini herkese açabilmekti, sadece yolculara veya mürettebata değil. Birçok açıdan tarihi bir an yaşıyoruz. İlk defa kapak sistemi kullanıldı. Kusursuz bir şekilde bir terminal binasını, inovatif bir terminal binasını el birliği ile hayata geçirdik. Çok mutluyuz" ifadelerini kullandı. 

YILLAR SONRA İSTANBUL’DA

Gemide seyahat eden yolcuların uyrukları ABD, İngiltere ve Kuzey Avrupa'dan oluşuyor. Geminin yolcuları Galataport İstanbul'u çok beğendiğini belirtirken, rehberler ise heyecanlıydı.  Turist kafilesini karşılayan rehber Safiye Kaban İnalöz, “Önceden sürekli gemi karşılıyorduk burada, misafirleri buradan karşılıyorduk. Pandemi, Galataport'un inşaata girmesi nedeniyle maalesef gemi gelmiyordu. Yıllar sonra gemi ilk defa bugün geldi, o yüzden çok heyecanlıyız" dedi.  Gemi ile İstanbul'a gelen ABD'li Susan Rose ise, “Terminal çok güzel. Uzun zaman sonra İstanbul'a geldiğimiz için çok heyecanlıyız. Rehberimiz bize belli noktaları gezdirecek" diye konuştu

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz