Duygun Yarsuvat neden öldü? Duygun Yarsuvat kimdir?

Duygun Yarsuvat neden öldü? Duygun Yarsuvat kimdir?
NotHaber

Galatasaray’ın eski başkanı Duygun Yarsuvat’ın yaşında vefat ettiği öğrenildi. Bu haberle spor dünyası yasa boğuldu. Peki, Duygun Yarsuvat kimdir? Galatasaray’ın Eski Başkanı Duygun Yarsuvat kaç yaşında, neden öldü? İşte detaylar…

Galatasaray’da 2014-2015 yılları arasında başkanlık görevini üstelenen Duygun Yarsuvat, hayatını kaybetti. Peki Duygun Yarsuvat kimdir? Galatasaray’ın eski başkanı kaç yaşında? Duygun Yarsuvat neden öldü? İşte detaylar…

GEÇTİĞİMİZ YIL KORONAVİRÜSÜ YENMİŞTİ

Galatasaray’ın 84 yaşındaki eski başkanı Duygun Yarsuvat, 19 Aralık 2020’de fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı. Kaldırdığı hastanede Koronavirüs tedavisi gören Yarsuvat, daha sonra entübe olmuştu. Bir süre hastanede kalan Duygun Yarsuvat, iyileşerek taburcu edilmişti.

DUYGUN YARSUVAT KİMDİR?

Profesör Dr. Duygun Yarsuvat, 18 Ağustos 1937 İstanbul doğumludur. Galatasaray camiasının önde gelen isimlerinden Türk akademisyen, hukukçu ve Spor yöneticisidir. 35. Galatasaray Spor Kulübü başkanıdır. 83 yaşında başkan seçilen Yarsuvat, kulüp tarihinde en yaşlı seçilen başkan olarak tarihe geçmiştir.Orta öğrenimini 1948-1957 yılları arasında Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1961 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne asistan olarak atandı. Lisansüstü eğitim çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladı, 1964 yılında Belçika'da Brüksel Kitle İletişim Araçları Enstitüsü; 1966 yılında Amerika'da Princeton Üniversitesi'nde devam etti. 1966 yılında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hürriyeti ve İlgili Ceza Hükümleri” başlıklı teziyle “hukuk doktoru” unvanını aldı. 1971 yılında ise aynı üniversitede “Trafik Suçları Kriminolojisi” isimli tezi, heyet tarafından ittifakla kabul edilerek “doçent” oldu. 1978 yılında “Çalışma Ceza Hukuku” başlıklı tezi İstanbul Üniversitesi tarafından kabul edilerek, “profesör” oldu.

1967 yılında Amerika'da Columbia Üniversitesi'nde Karşılaştırmalı Hukuk Master'ı yaptı. 1978 yılında İsviçre'de Cenevre Uluslararası Çalışma Örgütü kapsamında çalışmalarını sürdürdü. 1987-1988 ve 1996-1997 yılları arasında Türk Ceza Kanunu Hazırlama Komisyonu üyeliği yaptı. 1988 ve 1992 yılları arasında Avrupa Konseyi Suç Sorunları Komitesi'nde Bilimsel Kriminolojik Konseyi üyeliğine seçildi ve bu görevi 4 yıl sürdürdü.

Akademik faaliyetlerinin yanında, 1965 yılından bu yana İstanbul Barosu'na kayıtlı olan ve 1965 ve 1994 yılları arasında Yarsuvat Hukuk Bürosu'nda avukatlık yaptı. 1994 yılından bu yana Duygun Yarsuvat & Ömür Yarsuvat unvanlı Hukuk Bürosu'nda avukatlık faaliyetine devam etti. Son olarak Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olup Hukuk Fakültesi'nde lisans ve lisansüstü öğrencilere ceza muhakemesi ve ceza hukuku dersleri vermekteydi. Birden fazla bilimsel kitabı, onlarca Türkçe, Fransızca, İngilizce makaleleri bulunmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır, 6 torunu da vardır.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz