Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Doğa kendini yeniliyor! Ağaçlar küllerinden doğuyor

Doğa kendini yeniliyor! Ağaçlar küllerinden doğuyor

Doğa kendini yeniliyor! Ağaçlar küllerinden doğuyor
NotHaber
ÖZET

  • Osmaniye'nin Kazmaca köyünde temmuz ayında yaşanan orman yangınları nedeniyle bin 500 hektarlık alan yanarak küle döndü.
  • Yangının ardından ağaçların yeşermeye, filiz vermeye başlaması yeniden umut oldu.

Osmaniye'nin Kazmaca köyünde Temmuz ayında yaşanan orman yangınları nedeniyle bin 500 hektarlık alan yanarak küle döndü. Yangının ardından ağaçların yeşermeye, filiz vermeye başlaması yeniden umut oldu.

Kazmaca köyü Meydan Mahallesi'nde 28 Temmuz'da başlayan orman yangını lodosun da etkisiyle kısa süre içinde 15 kilometrelik bir alana yayılmıştı.

Yerleşim yerini tehdit eden alevler sonucu Kazmaca ve Sarpınağzı köyleri başta olmak üzere Kadirli ilçesi Karatepe köyüne bağlı birçok mahalle de tedbir amaçlı tahliye edildi.

Yaklaşık 3 gün içerisinde kontrol altına alınan yangında yaklaşık bin 500 hektar ormanlık alan, bazı evler ve ahırlar yanarken hayvanlarda telef olmuştu.

DOĞA KENDİNİ YENİLİYOR

Yangının ardından etkili olan yağışlarlarla birlikte birçok bitki ve ağaç türüne ait filizler küllerin arasından çıkarak yeniden doğdu. Afetin rengi siyahken, yeşile boyanmaya başladı.

Umudun simgesi olan filizlerin boyu 1 metreyi aşarken, doğanın tekrar kendini yenilemeye başladığı görüldü.

Öte yandan yangın öncesi dikimi yeni yapılan fidanların tamamen yanarak küle dönmesiyle arazi üzerinde yanmış fidanların köklerinden yeşillikler fışkırdığı da belirtildi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz