Didem Arslan Yılmaz’dan yanıt! "Kürtçe" çıkışı tartışılmıştı

Didem Arslan Yılmaz’dan yanıt! "Kürtçe" çıkışı tartışılmıştı
NotHaber

Sunucu Didem Arslan Yılmaz, programına telefonla katılan kadının Kürtçe konuşmasını engellediği eleştirilerine yanıt verdi. "Etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç. Türkan hanımı, Kürt olduğu için değil yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım." yanıtını verdi.

Show TV'de yayınlanan “Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme” programına telefonla bağlanan Türkan Taşçı isimli vatandaş, Kürtçe konuşmaya başlayınca sunucu Didem Arslan Yılmaz'ın müdahalesiyle karşılaşmış ve yayından alınmıştı.

IRKÇILIKLA SUÇLANMIŞTI

Yılmaz'ın  "Türkan Hanım bizim de anlamamız lazım. Halayla bir konuşun, doğru düzgün Türkçe konuşsun, burası Türkiye Cumhuriyeti. O dili bilmiyoruz. Bilsek anlayacağız da konuşacağız da bilmiyorum" şeklindeki sözleri özellikle sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Arslan'ın Kürtçeye dair müdahalesi ve "Burası Türkiye Cumhuriyeti" demesi ırkçılık yaptığı yönündeki yorumları da beraberinde getirmşti.

Irkçılık yaptığı yönündeki eleştirilere maruz kalan Didem Arslan Yılmaz, hakkındaki ithamlara sosyal medya hesabından yanıt verdi.

Yılmaz'ın Twitter'dan madde madde yaptığı açıklama şöyle:

"1-Dünkü yayınımıza, Urfa’dan gelen Hayriye Taşcı, “Babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin” diyerek, ablası Ayfer Taşcı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı.

2- Yayın devam ederken kızların Halası Türkan hanım yayına bağlanmak istedi. Yeğenleriyle şakır şakır Türkçe konuştu, önce kızlara Türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla Kürtçe konuşmak istediğini söyledi.

3- Hala Türkan hanım, benim ve seyircimin kızlarla konuşmasını anlamamızı istemedi. Yeğenleriyle Kürtçe konuşarak, konuşulanları gizlemek istedi. Halanın bizden önceden tercüman talebi de olmadı.

4-Türkan hanımı, Kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım. Öyle olsa yeğenlerini yayına konuk etmezdim.

5- Kürtçeye bir tepkim olamaz. Yayında 'doğu dili' diye hiçbir ifadem de yok…

6- Hala Türkan hanım, Arapça da konuşmak isteseydi, İngilizce de konuşmak isteseydi, aynı tepkiyi gösterirdim. Çünkü, onun ne söylediğini bilmemiz gerekiyordu, kızların can güvenliğinden endişe ediyordum.

7- Sivaslı bir ailenin kızıyım. Memleketimin doğusu batısı kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç.

8- Yayının sadece 10 saniyesini servis edip sanki ortada bir siyasi tartışma varmış gibi linç başlatanların amacı “ülkenin fay hatlarını kaşımak”

Not: Bu arada Kürtçe konuşan vatandaşlarımızla hiçbir sorunum yok, yanlış anlayan varsa onlardan özür dilerim."

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz