Demirören, Reuters’ı etik ilkelere davet etti

Demirören, Reuters’ı etik ilkelere davet etti

Demirören Şirketler Grubu, ticari faaliyetleriyle ilgili algı çalışması yaptığını iddia ettiği Reuters’ı basın meslek ilkelerine uymaya davet etti ve ajans hakkında suç duyurusunda bulundu.

Demirören Şirketler Grubu, Doğan Medya Grubu’nu satın alırken kullandığı kredilerin yapılandırma tutarının faiz hariç 2 milyar dolara çıktığı yönündeki haber hakkında Reuters’ı hedef aldı.

Hürriyet üzerinden bir açıklama yayımlayan Demirören Şirketler Grubu, Reuters Haber Ajansı hakkında Suç Duyurusunda bulunacağını ve Reuters’ı basın meslek ilkelerine uymaya davet ettiğini duyurdu. Açıklamada ayrıca söz konusu haberlerin sözde meçhul kaynaklara dayandırıldığı belirtildi.

DEMİRÖREN MEDYA GRUBU’NUN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE:

“Yetmiş yıldan bu yana tamamen yerli ve milli sermaye ile yurtiçinde ve yurtdışında iktisadi faaliyetlerini yürüten, ülke ekonomisinin gelişimine artı değer katan, binlerce kişiye istihdam sağlayan ve tüm faaliyetlerini yasalara sıkı sıkıya bağlı olarak yürütmekte olan Grubun, bu tarz çarpıtılmış ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik iftiralar karşısında verilemeyecek hiçbir hesabının olmadığı bildirildi.

Faaliyetleri süresince diğer tüm piyasa aktörleri gibi Demirören Şirketler Grubu'nun da finans kuruluşları ile kredi ilişkileri içinde olmasının son derece normal olduğu vurgulanarak, bu süre boyunca söz konusu kredi ilişkilerinin sorunsuz bir şekilde sürdüğü ve sürdürüldüğü bildirildi.

Bankacılık Kanunu kapsamında müşteri sırrına giren birtakım hususların üstelik de meçhul kaynaklara dayandırılarak yanlış bir şekilde haberlere konu edilmesinin yasalara açıkça aykırılık teşkil ettiği de vurgulandı.

Bu tip mesnetsiz iddiaların ve yorumların halka açık şirketin ve bunların pay sahiplerinin kayba uğramasına sebep olduğu da hatırlatıldı.

Bu yolla halka açık şirketin değerinin düşürülmeye çalışıldığı bu tarz manipülasyon niteliğindeki haberlerin Sermaye Piyasası Kanunu’na da aykırılık teşkil ettiği belirtildi.”

“KAYNAKLARINIZI PAYLAŞIN”

Açıklamanın sonunda Reuters’a, “Basın Etik ilkeleri uyarınca 'Konuya aşina kaynaklar' olarak belirttiğiniz kaynaklarınızın açıkça tarafımızla paylaşılmasını talep ediyoruz” ifadesi yer aldı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz