Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye yeni bir göç yükünü taşıyamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye yeni bir göç yükünü taşıyamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, konuşmasında Türkiye'nin Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan gündemiyle toplanan G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Afganistan'daki son politik ve siyasi duruma ilişkin tespitlerde bulunan Erdoğan, Batı dünyasının sorumluluklarına dikkat çekti: 

"Ülkede güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel değil düzeyde uluslararası ölçekte de kritik önemdedir. Uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme, bu ülkeyi kendi kaderine terk etme lüksü yoktur. Afgan halkı ile güçlü bir dayanışma sergilememiz gerekiyor."

AVRUPA'NIN ETKİLENMESİ KAÇINILMAZ

Erdoğan, Afganistan gelebilecek olası bir Göç dalgasına karşı da uluslararası topluma uyarılarda bulundu: "Afganistan'daki gelişmeler göç riskini artırıyor. 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere .. 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapan ülkemiz Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamaz. Türkiye'nin maruz kalacağı göç baskısından Avrupa ülkelerinin de etkilenmesi kaçınılmazdır."

Erdoğan Afganistan'la ilgili atılacak adımlar konusunda bir de öneri de bulundu: "G20 bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulmasını öneriyorum. Türkiye olarak bu grubun başkanlığına da talibiz"

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz