Covid aşısı karşıtlarının hesapları kapatılıyor

Covid aşısı karşıtlarının hesapları kapatılıyor
NotHaber

Koronavirüs aşısıyla ilgili olarak yanlış bilgi yayan hesaplar karşısında Facebook, Twitter ve YouTube harekete geçti. Aralarında üst düzey siyasetçilerin de olduğu aşı karşıtlarının hesapları askıya alınmaya başlandı.

ABD’de sosyal paylaşım platformları Facebook ve Twitter ile video paylaşım platformu Youtube, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele konusunda yanlış bilgi yayan hesapları kapatma kararı aldı. Facebook, Kovid-19 aşılarıyla ilgili yanlış bilgi yayan çok sayıda hesabı kapatırken, Twitter ve YouTube, aralarında bazı Cumhuriyetçi siyasetçilerin de olduğu pek çok hesabı askıya aldığını duyurdu.

 

65 FACEBOOK, 243 INSTAGRAM HESABI

Facebook ayrıca, Pfizer ve AstraZeneca’nın geliştirdiği Kovid-19 aşılarını karalamak için sosyal medya yıldızlarına ödeme yapan Rusya kaynaklı bir reklam ajansıyla bağlantılı yüzlerce hesabı kapattığını açıkladı. Buna göre, 65 Facebook ve 243 Instagram hesabının, kimliği bilinmeyen bir müşteriye çalışan Rusya kaynaklı reklam ve pazarlama şirketi "Fazze" ile bağlantısının ortaya çıkartıldığı bildirildi.

 

AMERİKA’YI DA HEDEF ALIYORLARDI

Facebook, şirketle bağlantılı sahte hesapların Hindistan, Latin Amerika ve ABD’yi hedef aldığını duyurdu. Youtube ise Cumhuriyetçi Kentucky Senatörü Rand Paul’ün, "maskelerin Kovid-19 virüsünün yayılmasında etkili olmadığını" iddia ettiği bir videosunu ikinci kez yayından kaldırdı ve Paul'ün hesabını bir haftalığına askıya aldı. Senatör Paul, "Bu sansürü çok tehlikeli buluyorum; ifade özgürlüğüne ve doğruya ulaşmak için şüphecilik ve sorgulamadan faydalanan bilimsel gelişmenin karşısında durduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.Twitter ise aşıların işe yaramadığını, ABD Gıda ve İlaç Dairesinden onay almamaları gerektiğini yazan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi Marjorie Taylor Green’in hesabını  bir haftalığına askıya aldığını duyurdu.​​​​​​​

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz