Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Cezayir'de Ulusal Halk Meclisi ara seçimleri 5 Şubat'ta yapılacak

NotHaber

Cezayir Parlamentosunun alt kanadı Ulusal Halk Meclisi ara seçimlerinin 5 Şubat'ta yapılacağı duyuruldu.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Ulusal Meclis üyelerinin yarısının yenilenmesi için yapılan ara dönem seçimlerinin, 5 Şubat'ta düzenlenmesini içeren bir kararname imzaladı." ifadeleri kullanıldı.

Cezayir Anayasası'na göre 3 yılda bir Ulusal Meclis üyelerinin yarısının yenilenmesi için yapılan ara dönem seçimlerinde, 72 üyeden 48'i seçimle, 24'ü ise Cumhurbaşkanı tarafından atanarak göreve geliyor.

Parlamentonun alt kanadı Ulusal Halk Meclisinin 144 üyesi bulunuyor. Üyelerden üçte ikisi (96) il ve belediye meclis üyeleri arasından seçim yoluyla belirlenirken, üçte biri (48) Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.

Ülkede 1996 yılında yapılan Anayasa değişikliği gereğince kurulan Ulusal Halk Meclisinin yasama yetkileri sınırlı.

Uzmanlar, Ulusal Halk Meclisinin, Cezayir Parlamentosunun üst kanadı Millet Meclisinde çıkarılan ancak rejim tarafından kabul görmeyen herhangi bir yasanın iptal edilebilmesi amacıyla kurulduğunu ifade ediyor.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz