Burnu akan çocuğa dikkat! Yeni varyant belirtisi...

Burnu akan çocuğa dikkat! Yeni varyant belirtisi...
NotHaber

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüste delta varyantının ateş, baş, vücut ağrısının, tat alma duyusunun bozukluğunun gibi klinik göstergelerinin değiştiğini belirterek "Aileler, burnu akan bir çocuğu koronavirüs olabilir diye düşünmeli" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Koronavirüs Delta Varyantının son klinik bulgularına ilişkin önemli bilgiler paylaştı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vakaların büyük çoğunluğunda koronavirüsün belirti göstermeden hastalık yaptığını belirtti.

DELTA VARYANTININ BELİRTİLERİ NELER?

Prof. Dr. Ceyhan, yetişkinlerin yüzde 85'inin, çocukların ise yüzde 90'ının belirtisiz geçirdiğini dile getirerek "Bu bir taraftan iyi bir şey. Ancak diğer taraftan tanı koymayınca tedbir almayı zorlaştırıyor. Çünkü düşman nerede bilmiyorsunuz. Bir otobüse biniyorsunuz, orada virüs pozitif biri oluyor; ama o insan farkında değil. Ateşi yok, şikayeti yok, maskesini de doğru düzgün takmıyor, bütün otobüsü enfekte ediyor" ifadelerini kullandı.

AŞI KORUYUCU MU?

Bunun tamamen koronavirüse has bir durum olduğunun altını çizen Ceyhan, "Gripte böyle bir durum yok. Gripte virüsü alanın belirtileri olur, SARS'ta da belirtisiz virüs pozitifler yoktu. Koronavirüste maalesef bu daha zor. Bu yüzden de tedbirler daha çok alınmalı, 'aşı bu işi halledecek' diye yanlış bir öngörüde bulunulmamalı. Aşılar en etkili koruma yöntemi; ama aşı etkisini toplumda yüzde 80 aşılama olunca gösterir. Kısa süre içinde vakaları azaltmanın tek yolu alınacak tedbirler ve kısıtlamalardır" diye konuştu.

KLİNİK SEYİRDE FARKLILIKLAR

Prof. Dr. Ceyhan, çocuklarda klinik seyirde farklılıklar görüldüğünü belirterek, "Alfa varyantından daha farklı geliyor. Delta varyantı, çok belirgin olmayan, soğuk algınlığı tablosu ile geliyor. Örneğin çocuk ateşi bile yok, sadece biraz öksürüyor, hapşırıyor, test yapıyorsunuz pozitif çıkıyor. Eskiden ateşin, baş, vücut ağrısının, tat alma duyusunun bozukluğunun ön planda olduğu bir tablo varken, şimdi daha çok bir soğuk algınlığı tablosu ön planda. Bu da Delta varyantının klinikte yaptığı bir değişiklik. Aileler, burnu akan bir çocuğu koronavirüs olmayabilir, şu anda burun akıntısı yapan diğer virüsler de artmaya başladı; ama teorik olarak 'bu çocukta koronavirüs olabilir' diye düşünmeleri lazım. Emin olana kadar okula göndermemeleri lazım, bir sağlık merkezinde karar verilmesi lazım" ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz