Balıkesir'de tepki çeken görüntülere soruşturma!

Balıkesir'de tepki çeken görüntülere soruşturma!
NotHaber

Balıkesir'in Edremit ilçesinin kurtuluşu yıl dönümü etkinliklerinde Türk kadınının zincire vurulduğu gösteri ile ilgili Valilik soruşturma başlattı.

Balıkesir'in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törende kurtuluşun canlandırıldığı bölümde tepki çeken görüntüler oluşmuştu. Balıkesir Valiliği ise Edremit'te Türk kadınının Zincire vurulduğu gösteri ile ilgili soruşturma başlattı.

ÇARŞAFLI VE ZİNCİRLİ TEMSİL

Kurtuluş etkinlikleri töreni, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin bırakılması ve Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan'ın konuşmasının ardından halk oyunları gösterilerine yer verilen kutlama programı, Menderes Bulvarı'nda devam etmişti.

AK Parti'li Edremit Belediye Meclisi Üyesi Murat Tuna, törende kurtuluşun canlandırıldığı bölümde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Edremit Şubesince sunulan temsile tepki göstermişti.

Tuna, üzeri siyah örtüyle kapatılan bir genç kızın zincirle bağlanması ve ardından efelerin zinciri çözüp örtüyü açmasıyla tamamlanan temsile ilişkin, "Türk kadınını zincire vuracak daha anasından doğmadı. Türk kadınını kim zincire vurdu? Neyin hesabını yapıyorsunuz? Onu düzenleyenler kimse, hesabını verecek" diyerek tören alanından ayrılmıştı.

VALİLİK DEVREYE GİRDİ

Temsile ilişkin görüntülerin sosyal medyada ve haber sitelerinde yayılmasının ardından çok sayıda vatandaş da tepkisini dile getirmişti

Yaş,annaların ardından Balıkesir Valiliği devreye girerek söz konusu gösteri ile ilgili soruşturma başlattı.

Valilikten gelen açıklamada  şu ifadelere yer verildi:

"Edremit İlçemizde 09.09.2021 Perşembe günü gerçekleşen Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü Kutlama Programında yaşanan gösteri ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

BELEDİYE GÖREVLİLERİ DE SORUŞTURULACAK

Söz konusu kutlama programında yer almamasına rağmen programın uygulanması esnasında ortaya konulan, Kurtuluş Töreninin anlamıyla bağdaşmayan ve töreni tartışmaya açacak nitelikte bir gösteri icra edildiği görülmüştür.

Milli Kurtuluş Günümüzü tartışmaya açan bu gösteriye sebep olan kutlama komitesi başkan ve üyeleri ile sorumlu belediye görevlileri hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanlığından Mülkiye Müfettişi talep edilmiştir.

DERNEK İÇİN AYRI SORUŞTURMA

Ayrıca soruşturmanın selameti açısından Kutlama Komitesi Başkanı Edremit Kaymakamı İçişleri Bakanlığımızca merkeze çekilmiştir.

Söz konusu gösteriyi gerçekleştiren dernek hakkında da İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri ve dernek denetçilerince gerekli soruşturma yapılacaktır."

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz