Bakan Çavuşoğlu: Antalya'daki tüm yangınlar söndürüldü

Bakan Çavuşoğlu: Antalya'daki tüm yangınlar söndürüldü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya bölgesindeki bütün orman yangınlarının söndürüldüğünü bildirirken, zarar tespit çalışmalarının sürdüğünü ve hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Manavgat'ta AFAD Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulundu. Bugün itibarıyla helikopterlerle havadan gözetleme yaptıklarını söyleyen Çavuşoğlu, beklendiği üzere birkaç noktada duman olduğunu belirtti.

Antalya'daki orman yangınlarının tamamının kontrol altına alındığını aktaran Bakan Çavuşoğlu, yangınlar devam ederken dahi vatandaşların zararlarının temini için bakanlıklarla çalışma halinde olduklarını vurguladı.

HEMŞEHRİLERİMİZİN TÜM ZARARLARI KARŞILANACAK

Yangının etkilediği alanlarda vatandaşların tüm zararlarının ayni ve nakdi olarak karşılanması için büyük bir çaba içerisinde çalıştıklarını aktaran Çavuşoğlu, "Yanan tarım malzemeleri konusunda da çiftçimize destek vereceğiz. Konuttan araca, hayvandan tarım arazisine kadar hemşehrilerimizin uğradığı tüm zararları karşılamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Planlamalar yapıyoruz. Yerinden de arkadaşlarımız bunu yakın takip ediyor. Önümüzdeki süreçte aksamadan bu yardımların zamanında ulaması için gerekli planlamaları yaptık." dedi.

AFAD'DAN 400 YAŞAM KONTEYNERİ

Yangın bölgelerinde tamamen ya da kısmi zarar gören evler olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Yangından etkilenen mahalle sayısı 59, toplam etkilenen bina sayısı 3 bin 231. Bağımsız bölüm ise 6 bin 359 olarak tespit edilmiştir. Ağır hasarlı binalar daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanı'mızın da açıkladığı gibi yıkılacak, yeni konutlar inşa edilecek. Az hasarlı olan binaların tamiri için de destek verilecektir." şeklinde konuştu.

Yeni yapıların inşası sürecinde vatandaşların barınmaları için geçici çözümler ürettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Tabii binalar yandı, yıkıldı, yıkılıyor. Vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyacı var. Bunu karşılamak için AFAD 400 yaşam konteynerini bölgemize getirdi. Şu ana kadar 207'si kuruldu, bugün 31 yaşam konteyneri daha değişik mahallelerimize kurulacak." dedi.

"PARAMIZ VAR, SIKINTI YOK"

Bölgede şu ana kadar zarar gören evlerin zarar tespit işlemlerinin yapıldığını bildiren Mevlüt Çavuşoğlu, "Hiçbir şekilde sıkıntımız yok. Geçici yaşam konteynerleriyle vatandaşlarımızın bu ihtiyacını da karşılıyoruz. Elbette evlerin tamamı yanmasa bile eşyaları yanan vatandaşlarımız oldu. 1238 hanede eşya zararı var. Toplam 34 milyon 596 bin liralık zarar tespiti yapıldı. Şu ana kadar bin 52 kişiye, 25 milyon 753 bin lira ödendi. Paramız var, bu konuda hiçbir sıkıntı yok, değerlendirme ve ödeme işlemleri devam ediyor. Vatandaşlarımızla tüm kurumlarımız temas halinde. Herhangi bir sıkıntı olmayacak. Geri kalanı da bu resmi işlemler bittikten sonra ödenecek. Zaten 10'ar bin lira herkese ödemiştik, kalan parayı da ödemiş olacağız." ifadelerini kullandı.

Zarar gören iş yerleri hakkında da çalışmaların sürdüğünü belirten Çavuşoğlu, "45 iş yeri bu yangında zarar gördü. Valiliğimiz tarafından önemli bir kısmının ödemesi yapılacak. Tek tek iş yeri sahipleriyle Valiliğimizin başkanlığında oluşturduğumuz ekibimiz görüşüyor ve ödenecek miktarlar konusunda uzlaşılar sağlanıyor. Önemli bir miktarı bugün iş yeri sahiplerine ödemiş olacağız." dedi.

ZARAR GÖREN ARAÇLAR İÇİN DE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yangında zarar gören araçlarla ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Yangında 93 araç hasar gördü. Bunlardan 16 tanesi traktör. Traktörlerin 4 tanesi karşılandı. Geri kalan 12 traktör de vatandaşlarımıza teslim edilecek" bilgisini paylaştı.

Konuşmasının devamında Çavuşoğlu, "Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştük. Traktör konusunu kendisi koordine ediyor. Ankara'dan verdiği destekler için de teşekkür ediyoruz. Bu konuda toplam hasar miktarı ise 2 milyon 55 bin lira. Traktörün dışındaki yanan araçların sahiplerine 1 milyon 362 bin lira ödendi. Bazılarının kaydı, plakası yok ya da vatandaş hatırlamıyor. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz, bu hasarların hepsi karşılanacak." dedi.

TARIM VE HAYVANCILIKTA DA YARALAR SARILACAK

Yangınlarda tarım alanları ve hayvanların da zarar gördüğünü söyleyen Çavuşoğlu, "43 mahallede hayvancılıkla uğraşan vatandaşımızın 11 milyon lira zararını tespit ettik. Vatandaşımızın tercihine göre ayni ve nakdi olarak birebir bu zararları karşılayacağız. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın yem ve saman ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Birçok küçükbaş hayvanımız yaylada. Onlar döndükten sonra kış boyunca o hayvanlarımızın da yem ve saman ihtiyaçları da karşılanacak. Hem Tarım İl Müdürlüğü hem de belediyelerle koordineli bir şekilde bunun planlamasını yapıyoruz. 20 bin dekar tarım alanı etkilendi. Çiftçimizin yanan zeytin, nar, narenciye, defne ve keçiboynuzu gibi bahçelerinin tesisi yeniden yapılacak." şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz