Bahçesinde Afrika kavunu yetiştirdi! Görenler şaşırdı!

Bahçesinde Afrika kavunu yetiştirdi! Görenler şaşırdı!
NotHaber

Elazığ’da Telha Tanyıldızı, bahçesine Afrika kavunu olarak bilinen kiwano meyvesinin tohumunu ekti. Ürün vermeye başlayan kavun, bölge halkı tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Elazığ’da 37 yaşındaki Telha Tanyıldızı, bahçesinde Afrika kavunu yetiştirdi. Tropikal iklim şartlarında yetiştiği bilinen kiwano meyvesinin yanı sıra diğer tropikal meyveleri de eken Tanyıldızı, "Bu tohumların Elâzığ’da olmayacağı yönünde yorumlar ve şevk kırıcı söylemler duydum. Ama bundan sonra tohumlarımızı ektik, bitkilerimiz büyümeye başladı" dedi.

****

TOHUMU GENÇLİK MERKEZİNDEN TEDARİK ETTİ

Elazığ’da yaşayan 3 çocuk babası Telha Tanyıldızı, Harput bölgesindeki Gökçebağlar köyünde bulunan arazilerini hobi bahçesine çevirmeye karar verdi. Ata tohumu aramaya başlayan Tanyıldızı, İpekyolu Gençlik Merkezi'nce tohum tedarik edildiğini öğrendi. Başvuru yapan Tanyıldızı, Afrika kavunu olarak bilinen kiwano meyvesini istedi. Tanyıldızı, Gençlik Merkezi'nce tedarik edilen kiwanoyu bahçesinde yetiştirdi.

YETİŞMEZ DİYENLERE ALDIRIŞ ETMEDİ

İlerleyen yıllarda farklı tropikal meyveler yetiştireceğini belirten Tanyıldızı, şunları da söyledi: "Bu tohumların Elâzığ’da olmayacağı yönünde yorumlar ve şevk kırıcı söylemler duydum. Ama bundan sonra tohumlarımızı ektik, bitkilerimiz büyümeye başladı.

ŞİMDİ HEDEFİ FARKLI TROPİKAL MEYVELER

Küçük ve dikenli dış yapısıyla dikkat çeken meyvenin dışında bahçesinde güz yemişi, dağ çileği ve goji berry gibi tropik meyveler de yetiştiren Tanyıldızı'nın hedefi; kiwano meyvesinin tohumlarını diğer çiftçilere dağıtıp gelir kapısı açmak ve daha farklı tropikal meyvelerin tohumlarını alarak yetiştirmek

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

 Meyveye dönüştükten sonra 'faydaları ne olabilir' diyerek araştırma gereği duydum. bağışıklık sistemini güçlendirdiği, cilde, saç sağlığına, prostat ve idrar yolu enfeksiyonlarına faydalı olduğunu ve yüksek miktarda C vitamini içerdiğini gözlemledim. Bu tohumların Harput bölgesinde verimli olduğunu gördükten sonra çevre köylere ve çiftçilerimize dağıtımını yapacağım. İnşallah, onlara yeni bir gelir kapısı olacağını düşünüyorum. Yine bahçemize tropikal meyvelerden ektiğim güz yemişi, dağ çileği ve goji berrynin gelişimini takip ediyorum. İnşallah, onlarda da başarılı olacağız. Önümüzdeki yıllarda da farklı türde tropikal meyveleri yetiştirmeye çalışacağım. Kiwanonun kendine özgü orijinal bir aroması var. Kivi, muz, salatalık, erik ve limon arası karışık bir tadı var" dedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz