Ağrı Dağı ağlıyor! “Türkiye’nin çatısı”nda buzul krizi

Ağrı Dağı ağlıyor! “Türkiye’nin çatısı”nda buzul krizi
NotHaber

'Türkiye'nin çatısı' olarak nitelendirilen Ağrı Dağı'nın 4 bin ila 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle erimeye başladı. Dağın eteklerindeki bazı köylerinde sel baskınları yaşanırken, bölgedeki dağcılar buzulların erimesini “Ağrı Dağı ağlıyor” şeklinde nitelendirdi.

İran ve Ermenistan sınırında yer alan Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi ile Iğdır arasında bulunan, 5 bin 137 metrelik yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nın buzulla kaplı zirvesi, her geçen gün eriyor. Her sene dünyanın dört bir yanından dağcı grup ve turistler akın akın Ağrı Dağı'nın zirvesine tırmanıyor. Dağdaki buzul, 10,2 kilometrekarelik alana sahip.

“SANIRIM BU NESİL, BUZULLARIN BİTTİĞİNİ GÖRECEK”

Buzulların erimesi ise en iyi dağcılar tarafından gözlemleniyor. Buzulların erimesini 'Ağrı Dağı'nın ağlaması'na benzeten, Erzurum Alpin Doğa Sporları Kulübü Başkanı ve dağ kayağı ile tur rehberliği yapan Mustafa Tekin, şunları söyledi:

"Profesyonel dağcı ve dağ rehberiyim. Yaklaşık 23 yıldır Ağrı Dağı'na tırmanıyorum. 200'ün üzerinde faaliyete katıldım. Bu son 23 yılda Ağrı Dağı'ndaki ciddi değişim, gerçekten korkutucu boyutta çünkü inanılmaz hızlı bir şekilde buzullar eriyor. Özellikle son 10 yılda 'Öküz Deresi' diye tabir edilen vadi, buzullarla kaplıydı ama şu an tamamen eridi. Buz eriyince alttaki kara parçaları ortaya çıktı ve erime çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Ağrı Dağı'na 4 tırmanış rotası var. 15 yılda bu rotalarda yönüne göre 70 ile 100 metre arasında bir erime oldu. Zaman zaman erimeden dolayı dağın altındaki yerleşim alanlarında sele neden oluyor. Küresel ısınma gerçekten de korkutucu boyutta. Herkes elini taşın altına koyup buna bir çözüm yolu bulmalı. Sanırım bu nesil, buzulların bittiğini görecek"

“BUZULLARIN ERİMESİ SELE SEBEP OLUYOR”

Tekin, buzulların bu hızla erimesinin korkutucu olduğunu belirterek, erimenin sele neden olduğuna da değindi:

"Bu hızlı erimeden dolayı zaman zaman sel de olabiliyor. Dere yataklarından çamurlu su, buzul suları geliyor. Maalesef sadece buzullar değil dünyamızı hızlı bir şekilde kaybediyoruz. Bir an önce el ele verip, bu kaybın önüne geçmeliyiz yoksa yaşayacağımız başka bir dünya yok."

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz