Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Afetten etkilenen hayvanlar için sahra hastanesi kuruldu

NotHaber

Antalya Manavgat'ta afet bölgesine giden Hayvan Hakları Federasyonu, yaralı hayvanlar için Türkiye'de ilk  defa tam teçhizatlı sahra hastanesi kurdu.

Yangın bölgesine koşan Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Antalya'nın  Manavgat ilçesinde yaralı Hayvanlar için Türkiyenin ilk tam teçhizatlı Sahra hastanesi kurdu.

Hastanede yangında yanan veya dumandan etkilenen koyun, tavuk, güvercin, kaplumbağa, kedi ve köpek gibi tüm hayvanlara müdahale yapılıyor. Hastanede yoğun bakım üniteleri ve ameliyathaneler de bulunuyor. Tedavileri yapılan hayvanlar sahiplerine geri verilmeyip HAYTAP'ın Bursa'daki 'Emekli Hayvanlar Çiftliği'ne götürülecek.

"HAYVANLARINA TÜRKÜ İLE DESTEK OLUYORLAR"

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) yangında yaralanan hayvanları tedavi ediyor. Antalya Manavgat’ta önceki gün, Marmaris’te ise dün hayvanlar için çadırdan sahra hastaneleri kurdu. Bu hastanelerin Türkiye’de ilk olduğunu vurgulayan HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat açıklamalarda bulundu:

Yangında çok sayıda hayvanın bağlı kaldığı için hayatını kaybettiğini vurgulayan Şenpolat, “Kimisi de kendisini kurtarmış ama göbek tarafı komple yanmış. İnsanlar hayvanlarını açmak istemiş ama Jandarma izin vermemiş. Tedavileri sürüyor. Halk da başında türkü söyleyerek hayvanlara destek oluyor” ifadelerini kullandı.

ZİNCİRDE ÖLEN HAYVANLAR VAR

Şenpolat, Manavgat’a gelir gelmez ilçe merkezine değil, köylere gittiğinden bahsederek “Yangının olduğu yerlere çıktık. Orada yaralı hayvan var mı diye baktık. Maalesef köpeklerin büyük bir kısmı konuştuğumuz kadarıyla bağlı kalmış. Zincirde ölenler var. Çiftlik hayvanları da öyle. Kaçamayan ciddi bir kısım var. Ahırda ölmüşler ya da serbest kalmalarına karşın kurtulamamışlar. Orada ölmüşler. Geride kalanlar ve yaralı olanlar var. Kaplumbağalar var. Bir iki tane köpek bulduk yaralı. Köylerde yaralı çiftlik hayvanları var. Hatta tavuklar var. Yaralanmışlar. Veteriner hekim arkadaşlarımız sahada müdahale etti” dedi.

‘ATEŞ’ BİZE GELDİ

HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, önceki gün köyde hayvanlara bakarken yaralı bir sokak köpeğinin kendilerini tedavi olmak için bulduğunu ifade ederek “Yanı, burnu falan yanmış. Ayağı yanık durumda. Kendi kendine tedavi olmaya geldi. Alevlerden çıktığı için adını ‘Ateş’ koyduk” dedi.

''HERKES UĞRAŞIYOR''

Şenpolat: “Dağdan indirdiğimiz yaralı hayvanların bakımları sahra çadırlarında yapılıyor. Görseniz kaplumbağa da var, tavuk da var, köpek de var. Yaklaşık 20, 25 tane koyun, kuzu var. 24 saat burada arkadaşlarımızla nöbetteyiz. Buradaki halk da çadırla ilgileniyor. Gelip burada türkü söylüyorlar, koyunların başını okşuyorlar. Esnaf geliyor bize pide, çay, kahve veriyor. Herkes uğraşıyor.”

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz